NovinkyTECH

Intel procesory majú veľkú bezpečnostnú chybu. Nadchádzajúca aktualizácia vám môže spôsobiť spomalenie počítača

Máte doma počítač, ktorého srdcom je procesor od známeho výrobcu Intel? Ak áno tak by ste mali spozornieť.

Počas včerajšieho dňa bola objavená veľká bezpečnostná chyba v dizajne procesorov Intel, ktorá podľa expertov je prítomná už celú dekádu. Používatelia počítačov s procesormi Intel by však nemali prepadať panika, totiž oprava tejto bezpečnostnej chyby by mala prísť už čoskoro na Linux ako aj na Windows zariadenia a to v priebehu tohto mesiaca. Update však podľa dostupných informácií prinesie výrazný redizjan, ktorý môže spôsobiť zníženie výkonu.

Všetky podrobné informácie týkajúce sa tejto chyby však nebudú zatiaľ verejne publikované. Pokiaľ chyba nebude odstránená.

Intel procesory majú závažný problém

Portál The Register, ktorý prišiel ako prvý s informáciami o tejto chybe píše, že kritická chyba umožňuje prístup niektorým škodlivým programov do časti operačného systému kde by nemali mať prístup. Reč je konkrétne o prístupe do „Kernel memory“, teda do jadra systému. Inými slovami škodlivý kód sa môže dostať do adresného priestoru, ktorý je určený výhradne pre jadro systému.

Vývojári aby zabránili prípadným problémom so zraniteľnosťou musia oddeliť užívateľské úlohy od systémových úloh pomocou procesu „Kernel Page Table Isolation“. Výsledkom tohto riešenia bude zníženie výkonnú počítačov. Experti odhadujú, že výkonnosť počítačov môže nadchádzajúcou aktualizáciou poklesnúť od 5% do 30%.

Počítače bežiace na procesoroch AMD nie sú touto chybou ovplyvnené.

Zdroj: The Register, úvodný obrázok: vlastný

Tagy

Martin Borko

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky s dosahom viac ako 6000 unikátnych čitateľov denne.

Pridaj komentár

Close
Close