SpravodajstvoWindows

Intel ohrozuje celý projekt Windows 10 na ARM. Microsoft však ostáva aj naďalej kľudný

Windows 10 na ARM procesoroch netreba pravidelnému čitateľovi nášho portálu nijako zvlášť predstavovať. Pre tú druhú skupinu, jedná sa o projekt ktorý umožňuje využívanie plnohodnotného operačného systému Windows 10 spolu s aplikáciami (ako na desktope) na mobilných procesoroch založených na architektúre ARM.

Prvé výsledky tejto spolupráce sme mohli vidieť ešte v priebehu minulého roka počas prezentáciu Photoshopu bežiaceho na danom type procesora (Qualcomm Snapdraon 835) alebo len nedávno, kedy Qualcomm ukázal Windows 10 v praxi, konkrétne kancelársky balíček Office.

Na to, aby však bolo možné využívať plnohodnotné aplikácie tak je potrebný špeciálny emulátor, ktorý predkladá X86 kód na ARM. Toto je práve kameň úrazu, teda aspoň podľa viceprezidenta a hlavného právnika spoločnosti Intel (Steve Rodgers), ktorý hovorí že týmto procesom je porušovaných viacero patentov spoločnosti. Konkrétne sa to má týkať emulácie proprietárnej inštrukčnej sady x86.

„…plne očakávame, že ďalšie spoločnosti budú pokračovať v rešpektovaní duševného vlastníctva spoločnosti Intel.“

Hoci Steve priamo neoznačil spoločnosti na ktoré naráža, ale každému súdnemu človeku musí byť jasné, že je to odkaz priamo Microsoftu a Qualcommu.

Spoločnosť však doteraz neoznámila žiadne prípadne právne a ani iné kroky, ktoré by iniciovalo v spojitosti s porušovaním týchto „údajných“ patentov, a preto je otázne čo bude ďalej nasledovať a ako sa prípadne budú brániť dotknuté spoločnosti.

Zdroj: Theregister, vlastný

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close
Pracovné ponuky