Intel obviňuje Qualcomm, že ich vytlačili z trhu

Spoločnosť Intel vyčíta spoločnosti Qualcomm, že v dôsledku ich politiky boli nútený predať svoj biznis s mobilnými procesormi.

Intel
Zdroj: flickr.com (François Proulx) (CC BY-NC 2.0)

Keď príde reč na výrobcov čipov do zariadení, tak mnohých napadnú hlavne spoločnosti ako Intel, Qualcomm či Mediatek. Vo svete smartfónov je však dominantou spoločnosť Qualcomm, ktorá dodáva čipy pre väčšinu zariadení na trhu. Intel spoločnosti Qualcomm vyčíta to, že za licencie umožňujúce využívať patenty spoločnosti nepýta primerané ceny. Na tému upozorňuje portál mspoweruser.com.

Spoločnosť Intel obviňuje Qualcomm z „krivenia“ trhu

„Investovali sme miliardy, najali sme tisíce ľudí, získali sme dve spoločnosti a vytvorili inovatívne produkty svetovej triedy, ktoré sa nakoniec dostali do špičkových iPhone telefónov spoločnosti Apple, vrátane najnovších vydaných iPhone 11. Ale aj napriek tomu, Intel nemohol prekonať umelé a neprekonateľné prekážky spravodlivej súťaže vytvorené programom Qualcomm a tento rok boli nútené opustiť trh,“ uviedol Intel.

Spoločnosť urobila tieto vyhlásenia v rámci krátkeho oznámenia podaného na odvolacom súde USA, kde sa spoločnosť Qualcomm snažila zvrátiť protimonopolné rozhodnutie, ktoré sa proti nej uložilo začiatkom tohto roka. V dôsledku rozhodnutia zo začiatku roka bolo spoločnosti Qualcomm nariadené opätovne rokovať o všetkých svojich licenciách.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Spoločnosť Qualcomm súhlasila s licenciou svojich modemových čipov za spravodlivých, primeraných a nediskriminačných podmienok, keď bol vybraný ako priemyselný štandard. Namiesto dodržiavania týchto podmienok Qualcomm nelegálne využil svoje pozície na udržanie svojho monopolu modemového čipu. Spoločnosť prerušila hospodársku súťaž tým, že odmietla udeliť licenciu iným výrobcom čipov a následne zaviedla silne ozbrojeným spoločnostiam platiť nadmerné poplatky tým, že uložila požiadavku „žiadna licencia, žiadny čip“ uviedol v máji komisár FTC Rohit Chopra.

Portál Reuters.com ďalej túto vzniknutú situáciu opisuje slovami, že spoločnosť namiesto toho, aby licencovala ďalších výrobcov čipov, tak hľadala cesty ako licencovať výrobcov áut či iných podobných hráčov na trhu, pri ktorých sa cena licencie stratí v konečnej cene výrobku. Inými slovami, spoločnosti predávajúce produkty v hodnote niekoľko tisíc dolárov, nie sú motivované naháňať každý jeden dolár.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre