TECHNOLÓGIE

Intel podľa najnovších informácií pripravuje 10-jadrový procesor Comet Lake, určený pre bežných zákazníkov

Desktopové procesory v posledných rokoch prešli viacerými zásadnými technologickými pokrokmi, ktoré doslova niekoľkonásobne zvýšili výkon aj tých najlacnejších počítačov či notebookov.

Technologické preteky

Dvaja najväčší svetoví výrobcovia desktopových procesorov, AMD a Intel, sa doslova predbiehajú v tom, kto dokáže svojim najnovším produktom osloviť väčšiu časť zákazníkov. Takéto preteky neznamenajú len neustále, aspoň čiastočné, znižovanie cien, ale aj posúvanie technologických vymožeností do tried, kde dovtedy dostupné vôbec neboli. Typickým príkladom je navyšovanie počtu jadier na bežných procesoroch, s čím ako prvá prišla spoločnosť AMD. Tá so svojimi prvými Threadripper procesormi doslova ohúrila milovníkov obrovského výkonu a odpoveďou Intelu boli následne procesory novo-vzniknutej triedy Intel Core i9, poprípade procesory s označením X. Intel sa ale v posledných mesiacoch neustále iba doťahoval, no najnovší procesor, ktorý je aktuálne vo výrobe, by mal prísť s ešte väčším počtom jadier, ako doposiaľ najsilnejší mainstreamový Intel procesor Intel Core-i9 9900K.

Intel zvyšuje latku

Aktuálny výkonnostný mainstreamový rekordér Intel Core i9-9900K dokáže naozaj veľa a svojim výkonom výrazne prevyšuje aj najsilnejšie procesory AMD Ryzen Threadripper 2. generácie, aj napriek tomu, že disponuje iba polovičným počtom jadier – 8. Intel ale chce nového vlajkonosiča vybaviť až 10 jadrami, čím by výkonnostne ešte viac predčil súčasné Threadrippery od AMD. Taktiež treba spomenúť aj fakt, že súčasný Core i9-9900K je dostupný za zlomok ceny Threadripperov 2. generácie a očakáva sa, že nový vlajkonosič od Intelu určite hranicu aktuálnych Threadripperov neprekročí.

Comet Lake

Nový čip od spoločnosti Intel je aktuálne označovaný iba pod prezývkou Comet Lake. Na základe informácií z Taiwanského fóra, by mal byť vybavený až 10 jadrami a 20 vláknami, pričom by mal byť stále založený na 14nm výrobnom procese. Na viac informácií o pripravovanom čipe si ale budeme musieť ešte chvíľu počkať.

Zdroj: techradar.com, úvodný obrázok (vlastný)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close