SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Inštrument DESI láme rekordy: Po siedmich mesiacoch priniesol najdetailnejšiu mapu nášho vesmíru!

Misia, ktorá má pomôcť rozlúsknuť záhadu temnej energie prináša najdetailnejší pohľad na vesmír.

Jedným z vedeckých nástrojov, ktorý momentálne sleduje našu oblohu, je Dark Energy Spectroscopic Instrument (pozn. redakcie: DESI). Tento nástroj sa nachádza v americkom štáte Arizona a jeho úlohou je skúmať takzvanú temnú energiu.

Temná energia je hypotetický druh sily, ktorá je podľa vedeckých teórií príčinou zrýchlenej expanzie nášho vesmíru, píše portál Science Alert. Expanziu vesmíru dokážeme pozorovať, no čo sa za ňou ukrýva nedokážeme úplne pochopiť. Temná energia by mohla tento jav vysvetliť a podľa súčasných modelov by temná energia mala tvoriť približne 68% všetkej energie vo vesmíre.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Inštrument DESI funguje ešte len sedem mesiacov, no už dnes láme rekordy. Vedcom sa totižto podarilo priniesť najdetailnejšiu 3D mapu vesmíru, akú sme tu doteraz mali. Výsledok tejto práce naplno ukazuje potenciál tohto vedeckého nástroja.

Do dnešného dňa sa inštrumentu DESI podarilo zmapovať viac ako 7.5-miliónov galaxií a každý mesiac pribudne ďalší milión. Ak si nástroj udrží toto tempo do konca jeho misie v roku 2026 by sme mali mať zmapovaných cez 35-miliónov galaxií.

„Ak sa pozrieme na mapu vesmíru, všimneme si obrovské zoskupenia galaxií, vlákna a prázdnoty. Ide o najväčšie štruktúry, aké môžeme v našom vesmíre nájsť, no v nich sa nachádza odtlačok ranného vesmíru,“ vysvetľuje astrofyzik Julien Guy, z kalifornského laboratória Lawrence Berkeley National Laboratory.

Inštrument DESI prináša najdetailnejšiu mapu vesmíru
Zdroj: Dark Energy Spectroscopic Instrument

Záhada temnej energie

Vedecký nástroj DESI sa skladá z 5-tisíc optických vlákien. Každé z nich individuálne kontrolujú drobné roboty. Na to, aby mohol nástroj spracovať svetlo prichádzajúce z vesmíru, musia byť vlákna presne nastavené na šírku menšiu ako je šírka ľudského vlasu.

DESI dokáže pokryť tretinu našej oblohy a v tomto priestore zaznamenáva farebné spektrum miliónov galaxii. Keďže expanziou vesmíru dochádza k dopplerovmu javu, svetlo galaxií, ktoré sa od nás vzďaľujú, sa posúva bližšie k červenému spektru. Vďaka tomu môžu vedci využiť dopplerov jav a zistiť, ako ďaleko sa od nás niektoré galaxie nachádzajú.

Hlavnou úlohou DESI je ale dozvedieť sa viac o temnej energii. Táto záhadná energia by mohla v budúcnosti poháňať galaxie k nekonečnej expanzii, spôsobiť ich kolaps, alebo niečo medzi tým. Temná energia je zatiaľ obrovskou záhadou a vedci sa nemôžu dočkať, kedy ju konečne rozlúsknu.

„DESI nám pomôže nájsť stopy, pomocou ktorých vyriešime záhadu temnej energie,“ vyjadril sa Carlos Frenk, kozmológ z Durham University v Spojenom kráľovstve.

3D mapa, ktorú vedci vydali je dôkazom, že nemusia čakať, kým nástroj dokončí svoju úlohu. Už teraz môžu vedci ťažiť s výsledkov, ktoré DESI poskytuje. Vďaka práci tohto citlivého vedeckého nástroja astronómovia nachádzajú oveľa tmavšie objekty, ktoré doposiaľ nedokázali pozorovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close