AppleBezpečnosťSpravodajstvo

Instagram mal pristupovať ku kamere iPhone telefónov aj v prípade, ak ju používateľ nepoužíval

Nemal byť zaznamenávaný žiaden obsah. Išlo iba o chybu s indikátorom naznačujúcim aktívnu kameru, hovorí spoločnosť

Ešte v apríli tohto roka sme písali o tom, že etický hacker, Ryan Pickern, objavil chybu v telefónoch iPhone, pomocou ktorej mohli útočníci pristupovať ku kamere smartfónu. Išlo konkrétne o bezpečnostnú dieru v prehliadači Safari. Spoločnosť Apple v tom čase vyplatila hackerovi  75-tisíc dolárov za objavenie chyby.

Najnovšie na podobnú chybu poukazuje aj portál TheVerge.com. V hlavnej úlohe tentokrát však nie je prehliadač Safari, ale aplikácia Instagram.

Portál píše, že aplikácia Instagram v dôsledku chyby indikovala prístup ku kamere smartfónu bez toho,  aby ju používateľ reálne využíval  počas toho, keď si prezeral informačnú nástenku. K danej situácii sa stihla už vyjadriť aj samotná spoločnosť, ktorá uviedla, že aplikácia vo všeobecnosti pristupuje ku kamere iba vtedy, keď to vyžaduje používateľ. Pričom dodala, že vzniknutú chybu, s ktorou sa mohli stretnúť viacerí používatelia, už opravuje.

„K vášmu fotoaparátu pristupujeme, iba keď to vyžaduje používateľ – napríklad, keď prejdete prostom z možnosti Feed ku Kamere. Našli sme vo verzii iOS 14 Beta chybu, ktorú sme začali už opravovať. Chyba omylom naznačuje, že niektorí ľudia používajú kameru, hoci ju nepoužívajú.“ Prezrádza hovorca spoločnosti, ktorý ďalej dodáva: „V týchto prípadoch nemáme prístup ku Vašej kamere, a žiaden obsah nie je zaznamenávaný.“

Druhým dychom však treba dodať, že ide o chybu v iOS 14 v BETA zostavení. Inými slovami, touto chybou by nemalo byť postihnuté až tak veľké množstvo používateľov. Za spomenutie však stojí povedať, že nejde o prvú chybu tohto druhu zo strany spoločnosti. Ešte v novembri minulého roka sme mohli čítať o tom, že aplikácia Facebook (pozn. redakcie: Instagram a Facebook prevádzkuje rovnaká spoločnosť)  pristupuje ku kamere používateľov bez ich vedomia.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close