Spravodajstvo

Instagram má prístup k množstvu dát: Dokáže si prečítať aj vaše súkromné správy?

Instagram patrí spoločnosti Facebook, ktorá si už prešla viacerými škandálmi ohľadom ochrany súkromia

Sociálne siete sa stali veľkou súčasťou našich životov. Výnimkou nie je ani Instagram, kde ľudia každý deň pridávajú fotky zo svojich životov. Nikoho neprekvapí, že táto sociálna sieť zbiera o nás obrovské množstvo informácií, no je možné, že dokáže čítať aj naše súkromné správy?

Instagram je vlastnený spoločnosťou Facebook, ktorá čelila v minulosti viacerým obvineniam, ktoré sa týkali ochrany súkromia. Je nutné povedať, že aplikácii dáme prístup k mnohým veciam, prostredníctvom povolení, ktoré si od nás pýta po jej nainštalovaní. Je ale možné, že aplikácia toho o nás vie oveľa viac, než si myslíme, píše portál MakeUseOf.

Spoločnosť Facebook okrem Instagramu vlastní aj Messenger, alebo WhatsApp. Zaujímavosťou je, že sa vaše dáta medzi jednotlivými aplikáciami zdieľajú. V praxi to znamená, že aj keď nie ste na Facebooku registrovaní, máte vytvorený akýsi tieňový profil. V ňom sú prepojené dáta z iných služieb, ktoré majú v sebe nejakým spôsobom Facebook integrovaný.

Dáta, ktoré Facebook získa môžu byť predané, alebo použité na reklamné účely. Veľké množstvo ľudí sa tým však netrápi. Na sociálnu sieť zavesia svoju mailovú adresu, dátum narodenia, či osobnejšie informácie. Instagram je v tomto horší, ako ostatné aplikácie.

Štúdia pCloud z roku 2021 označila Instagram ako najinvazívnejšiu aplikáciu. Zistilo sa, že až 79% dát následne predáva tretím stranám. Instagram teda prekonal aj Facebook, ktorý predáva len 57% zozbieraných dát.

Aké dáta ukladá?

Ukázalo sa tiež, že táto sociálna sieť sleduje oveľa viac, ako vašu polohu. Sledovať môže históriu vyhľadávania, polohu, dáta používania a samozrejme všetok obsah, ktorý na sociálnu sieť pridáte, či s ním interagujete. Mimo to sleduje aj to, kedy ste prihlásení, čo môžete vidieť hneď, ako si otvoríte správy. Tam vidíte, kedy bola osoba naposledy prihlásená a hoci môžete toto nastavenie vypnúť, dáta sa ukladajú aj napriek tomu.

Zároveň môže zistiť koho poznáte. Instagram má dovolené nahliadnuť do vašich kontaktov a prepojiť vás s priateľmi, ktorí tiež používajú túto sociálnu sieť. Je teda zrejmé, že Instagram vidí aj veci mimo aplikácie, no je nepravdepodobné, že by dokázal čítať vaše SMSky, alebo históriu hovorov.

Existujú totiž rôzne poistky a výhodu v tomto majú majitelia Apple zariadení. Na nich fungujú aplikácie vo svojom vlastnom pieskovisku, aby neovplyvňovali iné aplikácie. Android používatelia sú na tom o čosi horšie.

Odkazuje na to škandál Cambridge Analytica. Viacero užívateľov Facebooku si stiahlo všetky dáta z Facebooku, ako .zip súbor a v ňom našli celú históriu hovorov. Instagram je na tom o čosi lepšie. Síce sa zbierajú metadáta, ako napríklad frekvencia písania, kedy ste správu odoslali, alebo kedy ste boli naposledy online, no k samotnému obsahu správ sociálna sieť prístup nemá.

„Nepozeráme sa na vaše správy, ani nepočúvame cez váš mikrofón. Ak by sme niečo takéto chceli urobiť, bolo by to veľmi problematické, a to z nejedného dôvodu. Predpokladám ale, že mi nebudete veriť,“ tvrdí CEO Instagramu, Adam Mosseri.

Verdikt znie teda tak, že Instagram má prístup k vašim správam, no aspoň zatiaľ s nimi nerobí absolútne nič.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close