Spravodajstvo

IDC: V roku 2020 očakávame celosvetový prepad predaja smartfónov. Dôvodom je koronavírus

IDC hovorí, že v roku 2020 dôjde k poklesu predaja smartfónov o 2,3%. Dôvodom je koronavírus. Rok 2021 zažije oživenie, a to vďaka 5G.

Zatiaľ čo v Číne pokles predaja smartfónov v úvode roka bol zásadným, tak analytici IDC si myslia, že v priebehu roka nastane ešte oživenie, avšak nie tak veľké, aby celkové predaje smartfónov prevýšili predaje z roku 2019.

IDC hovorí, že dôvodom nižších odhadov predaja smartfónov je vírus COVID-19 (doteraz označovaný ako 2019-nCoV), ktorý prepukol v úvode roka. K rastovému oživeniu trhu by malo podľa analytikov prísť až v roku 2021.

Odhady IDC hovoria, že v roku 2020 bude predaných o 2,3% zariadení menej, ako tomu bolo v minulom roku. V číslach to znamená predaných približne 1,33 miliardy smartfónov. Najcitlivejší prepad predaja smartfónov má byť v prvej polovici roka, a to až o 10,6%. Následne má nastať oživenie. Dôvodom, prečo v roku 2021 je očakávaný rast je stúpajúci záujem o 5G zariadenia.

„COVID-19 sa stal ďalším dôvodom na predĺženie súčasného trendu ústupu smartfónov, ktorý tlmí rast obzvlášť v prvej polovici roka. Zatiaľ čo Čína, najväčší trh smartfónov, bude cítiť najväčší dopad, tak ostatné hlavné geografické oblasti budú cítiť hit prerušenia dodávateľského reťazca. Nedostatok komponentov, výpadky vo výrobe, karanténne mandáty, logistika a cestovné obmedzenia vytvoria prekážku pre výrobcov smartfónov, ako   pri výrobe mobilných telefónov, tak aj pri zavádzaní nových zariadení na trh. Očakáva sa, že celkový scenár sa od tretieho štvrťroka roka stabilizuje, keď sa COVID -19 situácia snáď zlepší a plány 5G naberú tempo po celom svete,…“ uviedla Sangeetika Srivastava, vedúca výskumná analytička IDC.

Predpokladané dodávky smartfónov v priebehu kvartálov roka 2020 v porovnaní s 2019 v %
Obdobie 1Q20 2Q20 3Q20 4Q20
4Q19 – Feb. 2020 -14.5% -6.9% 1.8% 8.0%
3Q19 – Nov. 2019 -0.3% 0.3% 0.8% 4.9%

V prípade domácej Číny, tak ako v správach zo včera, tak IDC predpokladá prepad v prvom štvrťroku takmer o 40%, a to aj napriek očakávanému miernemu oživeniu v priebehu marca.

„Pokiaľ ide o epicentrum v Číne, predpokladáme, že domáci trh sa v prvom štvrťroku medziročne zníži o takmer 40%, a dokonca aj s potenciálnym marcovým oživením bude stále ťažké dosiahnuť minuloročnú úroveň,“ uviedol Will Wong

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close