Spravodajstvo

Hyundai predstavil novú generáciu robotických exoskeletov. Použiteľné sú vo fabrike, ako aj v zdravotníctve

Spoločnosť Hyundai nám ešte v auguste minulého roka predstavila revolučnú technológiu Hyundai Chariless Exoskeleton (H-CEX). Technológia je už v dnešnej dobe využívaná v amerických automobilových továrňach. Robotický exoskelet pomáha pracovníkom pri presúvaní ťažkých predmetov, či už dodaním väčšej sily, alebo odľahčením niektorých najviac namáhaných častí tela ako chrbtica a kolená. Po roku sa ale technológia posunula opäť o čosi dopredu a spoločnosť Hyundai ukázala svetu, ako vyzerá nová generácia robotických exoskeletov.

Hyundai Vest Exoskeleton

Nová generácia prichádza pod označením Hyundai Vest Exoskeleton (H-VEX), ktorý by sa mal ešte koncom tohto roka začať používať v amerických továrňach. Hlavným posunom, oproti prvej generácií robotického exoskeletu, je pridanie podpornej časti vrchných partií. Vďaka novému exoskeletu budú môcť pracovníci bezpečnejšie a menej namáhavo zdvíhať predmety nad svoju hlavu. Exoskelet totižto dokáže znížiť nápor na chrbticu a hlavu, vďaka čomu dokáže pracovník zdvihnúť ďalších 60 kg naviac.

Budúcnosťou je aj medicínska oblasť

Aj keď spoločnosť Hyundai plánuje primárne „posilniť“ svojich vlastných zamestnancov, do budúcna plánuje preraziť aj do sveta medicínskych pomôcok. Po boku nového vest skeletonu predstavila aj jeho medicínsku verziu (H-MEX), ktorá má pomôcť starším ľuďom, poprípade čiastočne ochrnutým osobám, pomôcť pri chôdzi alebo šľapaní po schodoch. Ako medicínska pomôcka má byť využívaný aj v poradí tretí robotický exoskelet s názvom Hyundai Universal Medical Assistant (HUMA), ktorý má pomáhať pri samotnej chôdzi pomáhať jeho dodatočnou silou, pričom umožňuje chodiť o rýchlosti až 7,5 km/h.

Podľa nás sa jedná o naozaj vynikajúceho pomocníka do továrne a podobné pomôcky by si určite našli svoje miesto aj v slovenských automobilkách. Spoločnosť Hyundai, ktorá zároveň vlastní aj Kia Motors, ale s distribúciou do iných častí sveta zatiaľ nepočíta.

Zdroj: techradar.com, úvodný obrázok (Thedrive.com)

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close