Hypotetická planéta B: Existuje vo vesmíre dvojička našej Zeme?

Planétou B sa označuje typ planéty, ktorý by bol veľmi podobný tej našej. Je niečo také možné?

Môže vo vesmíre existovať planéta B?
Zdroj: Pixabay(sumitsahare)

Prvú planétu mimo našej Slnečnej sústavy objavili astronómovia už v 90. rokoch. Odvtedy sa každý astronóm zamýšľal nad tým, či sa vo vesmíre nachádza takzvaná „Planéta B“, svet, ktorý by bol identický, ako naša planéta.

Spočiatku bol lov na exoplanéty naozaj náročná činnosť. Vedci objavovali planéty po jednej, no to sa zmenilo so štartom misie Kepler, píše portál CNN. Vďaka tomuto teleskopu začali astronómovia objavovať planéty po stovkách. Dnes vieme o viac ako 4-tisícoch objavených exoplanét a ich počet neustále rastie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V príprave je vesmírny teleskop novej generácie, teleskop Jamesa Webba. Práve vďaka nemu môžu vedci začať skúmať atmosféry vzdialených planét a začať s ich kategorizáciou. Možno práve vesmírny teleskop Jamesa Webba odhalí našu dokonalú kópiu, obiehajúcu okolo vzdialenej hviezdy. Zatiaľ sa ale planétu B nepodarilo objaviť.

Lenže akú šancu má teleskop Jamesa Webba? Odborníci tvrdia že veľmi malú, hoci ide o najpokročilejší vesmírny teleskop. Vesmírny teleskop sa totiž bude zameriavať na planéty, ktoré obiehajú okolo hviezd, menších ako Slnko.

„Úlohou vesmírneho teleskopu Jamesa Webba bude pátranie po aspoň niektorých znakoch obývateľnosti. Teleskop nebude hľadať presnú kópiu Zeme,“ vyjadril sa Klaus Pontoppidan, ktorý pracuje na projekte vesmírneho teleskopu Jamesa Webba.

Dvojička Zeme, alebo niečo úplne iné?

Pravda, vedci zatiaľ nehľadajú dvojičku Zeme, alebo inak, planétu B, no ich výskum je rovnako zaujímavý. Vedci chcú totiž vedieť, či sa život môže vyvinúť iným spôsobom, ako na Zemi. Práve túto možnosť bude teleskop Jamesa Webba nadchádzajúce desaťročia skúmať.

„Pre nás neexistuje žiadna planéta B. Ak sa nenaučíme, ako sa vysporiadať so súčasnými globálnymi problémami, rovnakému scenáru by sme čelili aj na „druhej Zemi“,“ vyjadrila sa Jill Tarter, astronómka a bývalá riaditeľka centra SETI.

Lenže čo presne je planéta B? Ako už bolo spomenuté vyššie, má ísť o dvojičku Zeme. Vedci sa však nevedia zhodnúť na tom, či pôjde o planétu, podobnú tej našej, alebo niečo úplne neočakávané. Niektorí čakajú, že planéta B bude dvojička Zeme, obiehajúca okolo podobnej hviezdy, s rovnakou obežnou dráhou, atmosférou, kontinentmi a oceánmi.

Napriek tomu veda často prináša nečakané objavy a planéta B môže byť jedným z nich. Astronómovia chcú síce vidieť dvojičku Zeme, no zároveň by boli fascinovaní, aj keby objavili život na planéte, ktorá sa na tú našu až tak nepodobá.

Pátranie po planéte B nie je až také čiernobiele. V hre je obrovské množstvo faktorov a je úplne možné, že inde vo vesmíre nie sú podmienky na to, aby vznikla planéta, ako Zem. Napriek tomu astronómovia dodávajú, že život si môže nájsť cestu a to aj na planétach, ktoré by sme normálne nepovažovali za obývateľné.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre