SpravodajstvoVeda a výskum

Hviezdy stredných hmotností môžu „umrieť“ skôr, a to vďaka jednému prvku

Vedci prišli na to, čo spôsobuje smrť hviezd stredných hmotností

Astronómovia milujú štúdium životného cyklu hviezd a aj to, akými spôsobmi môžu hviezdy umrieť. Menej masívne hviezdy, ako napríklad Slnko, expandujú do priestoru, zhodia svoje vonkajšie vrstvy a nakoniec skončia ako biely trpaslíci. Oveľa väčšie hviezdy explodujú do supernovy a z ich jadra sa stane buď neutrónová hviezda, alebo čierna diera. Píše portál gizmodo.com

Hviezdy strednej veľkosti sú však pre vedcov stále záhadou. Premenia sa na bielych trpaslíkov, či explodujú? Ak explodujú, čo po nich zostane? Pochopenie konca týchto hviezd stojí na pochopení správania sa jedného konkrétneho prvku – neónu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Záhada stredne-hmotných hviezd

Počas konečnej fázy svojho života, môže podľa simulácií nastať pri hviezdach strednej hmotnosti formovanie jadra, pozostávajúceho z prvkov kyslíka, neónu a magnézia. Tieto typy hviezd môžu stratiť istú časť svojho vodíkového obalu a stať sa tmavými bielymi trpaslíkmi. Ak sa jadro stane príliš veľkým, hviezda sa zrúti a vytvorí neutrónovú hviezdu.

Jadrá stredne-hmotných hviezd sú dosť zvláštne objekty. Tlak, pochádzajúci z obrovskej gravitačnej sily, je odchýlený, kvôli pravidlám kvantovej mechaniky, popisujúce správanie elektrónov. Dva elektróny nemôžu zdieľať rovnaké kvantové vlastnosti. Tie určujú, ako blízko ich môžete k sebe „stlačiť“.  Dôležitým prvkom v procese je neón a to, akým tempom atómy neónu zachytávajú elektróny. Tento proces dokáže spustiť reakciu kyslíka vo vnútri hviezdy, čo vyústi v  explóziu.

Otázka kedy tento proces nastane je kľúčová v osude hviezdy. V nedávnej práci, vedenej Oliverom Kirsebom z Dalhousie University v Kanade, študoval tím vedcov proces zvrátenia zachytenia elektrónov. Popisujú v nej, že atóm fluorínu „vypľuje“ elektrón a stane sa z neho neón. Vypočítaním pravdepodobnosti fluorínu premieňajúceho sa na neón, dokázali zistiť, ako často dokáže prvok neónu uväzniť elektrón v jadre hviezdy. Ich výpočty boli oveľa vyššie, než tie predchádzajúce. Vďaka nim tím zistil, že tento proces spustí reakciu v jadre hviezdy, ktorá skončí explóziou. Taktiež tím zistil, že po explózii sa z hviezdy stane skôr biely trpaslík, než neutrónová hviezda.

„Je pozoruhodné, že jedna nukleárna reakcia a jeden proces, ktorý by ste za normálnych okolností úplne ignorovali, dokážu mať tak výrazný dopad na evolúciu hviezdy,“ vyjadril sa Oliver Kirsebom pre portál Gizmodo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close