SpravodajstvoVeda a výskum

Hviezda Betelgeuse poriadne zmiatla vedcov. Zachytili gravitačné vlny, ktoré boli len planým poplachom

Údaje, ktoré zachytili detektory gravitačných vĺn naznačovali, že došlo k supernove, no Betelgeuse stále svieti na nočnej oblohe

Gravitačné vlny vznikajú počas ničivých udalostí vo vesmíre. Vznikajú napríklad pri zrážke dvoch neutrónových hviezd, alebo spojení čiernych dier. Občas sa ale objavia vlny, ktoré vznikli bez zjavného dôvodu.

14. januára zachytili detektory gravitačných vĺn LIGO a VIRGO anomáliu, ktorá prišla od hviezdy Betelgeuse. Hviezda je v poslednej dobe čoraz menej jasná a predpokladá sa, že v budúcnosti exploduje do supernovy. Vedci momentálne hľadajú prepojenie medzi týmito dvoma udalosťami.

Vedci chápu, že Betelgeuse patrí medzi premenlivé hviezdy, čo znamená, že sa jej jasnosť môže líšiť. Hviezda prebieha pravidelnými, aj nepravidelnými zmenami, ktoré môžu viesť k zmene jej jasu. Gravitačné vlny, ktoré detektory zachytili sú nárazové vlny. Je možné, že vzniknú aj v prípade supernovy, no podľa údajov Betelgeuse neexploduje ešte dlhú dobu.

Istá skupina vedcov si myslí, že vlny nie sú z hviezdou spojené a prišli z úplne iného miesta, alebo ku žiadnej detekcii vĺn nedošlo. Podľa astronóma Christophera Berryho sa dajú gravitačné vlny ľahko pomýliť s chybou v systéme.

Ďalší astronóm, Andy Howell, išiel hneď po správe o gravitačných vlnách skontrolovať oblohu, aby sa presvedčil, že sa na nej hviezda stále nachádza. Práve jeho pozorovanie dokázalo, že Betelgeuse sa stále na oblohe nachádza a žiadna supernova sa v blízkej budúcnosti nečaká. Hviezdu to však neminie a hoci sa naša obloha navždy zmení, explózia pre nás nepredstavuje žiadnu hrozbu.

Explodujúce hviezdy sú úchvatným divadlom, ktoré vyprodukuje smrtiacu dávku radiácie, ultrafialového žiarenia a častí hviezdy, ktoré sú vystrelené naprieč priestorom. Betelgeuse sa od nás nachádza 700 svetelných rokov, čo je priveľká vzdialenosť na to, aby sa niečo ku nám dostalo.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close