SpravodajstvoVeda a výskum

Hviezda Betelgeuse neexploduje. Vedci prišli na dôvod, čo stojí za je záhadným tmavnutím

Hviezda Betelgeuse sa nechystá explodovať. Vedci zistili, že za jej tmavnutím stojí hviezdny prach, ktorý vypustila do svojho okolia.

V prípade hviezdy Betelgeuse, ktorá sa vytratila z našej nočnej oblohy, máme jasný verdikt. Červený superobor sa vrátil na svoju pôvodnú jasnosť a nevyzerá to tak, že by sa chystal vybuchnúť. Hviezda sa totiž nemenila zvnútra, ale naopak „vypľula“ veľký oblak prachu, ktorý nám bránil vo výhľade.

Tí, ktorí dúfali v supernovu, ostali sklamaní. Tá sa však nedala úplne vylúčiť, pretože hviezda sa už nachádza v pokročilom veku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Pri červených superobroch to pozorujeme neustále, je to prirodzená súčasť ich životného cyklu. Tieto hviezdy zvyknú vypustiť materiál zo svojho povrchu, ktorý kondenzuje okolo hviezdy a vytvorí sa z neho prach. Postupom času, ako prach chladne, zrniečka absorbujú časť svetla a zablokujú náš výhľad,“ poznamenala Emily Levesque, astronómka z Washingtonskej univerzity.

Supernova sa odkladá

Pozornosť na seba strhla hviezda Betelgeuse už minulý rok, keď začala tmavnúť. Medzi septembrom 2019 a januárom 2020 jej jas klesol o výraznú čiastku. Dosť na to, aby bola táto zmena pozorovateľná aj voľným okom. Nachádza sa od nás 700 svetelných rokov a vidieť ju môžeme v konštelácii Orion. Je jednou z najjasnejších hviezd na oblohe. Stará je okolo 8 miliónov rokov a už sa nachádza v posledných fázach svojho životného cyklu.

Keďže jej došiel vodík, teraz bude zlučovať čoraz ťažšie a ťažšie prvky, čo vyústi v hromadu železa, vďaka ktorému sa jadro zrúti. Následne hviezda exploduje do supernovy. Jeden z hlavných znakov bude prudké zhasnutie, no vedci odhadujú, že sa to udeje až za niekoľko desiatok tisíc rokov.

Minulý mesiac sa tím astronómov dozvedel, že hviezda prestala tmavnúť a opäť sa rozjasňuje. Odhady okolo supernovy tak opäť išli do úzadia. Hviezda aj napriek tomu poskytuje vynikajúcu možnosť dozvedieť sa niečo o hviezdach v neskorom štádiu života. Vedci preto stále držia hviezdu v hľadáčiku a do budúcna majú naplánovaných hneď niekoľko výskumov, ktoré nám povedia niečo bližšie o tom, ako celý proces „úmrtia“ hviezdy prebieha.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close