Hviezda Betelgeuse, ktorá nedávno tmavla, opäť prekvapuje astronómov

Hviezda Betelgeuse nedávno potrápila astronómov svojou náhlou zmenou jasnosti. Nakoniec sa však ukázalo, že za utlmenie jej jasnosti mohol oblak prachu, ktorý sa dostal medzi hviezdu a našu Zem

Betelgeuse
Zdroj: NASA

Hviezda Betelgeuse nedávno potrápila astronómov svojou náhlou zmenou jasnosti. Hviezda sa nachádza na konci svojho životného cyklu a tak sa objavili teórie o tom, že zhasnutie hviezdy je znakom blížiacej sa supernovy. Píše o tom portál Universe Today.

Nakoniec sa však ukázalo, že za utlmenie jej jasnosti mohol oblak prachu, ktorý sa dostal medzi hviezdu a našu Zem. Dnes je všetko v relatívnom poriadku až na to, že hviezda opäť prekvapuje vedcov, no tentokrát nie v dobrom. Donedávna bola naozajstná veľkosť hviezdy Betelgeuse záhadou. Objavili sa teórie, že by hviezda mohla byť veľká približne ako obežná dráha Jupitera, lenže výsledky nedávneho výskumu ukázali niečo iné.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Prišli sme k záveru, že Betelgeuse môže mať priemer dvoch tretín obežnej dráhy Jupitera, alebo inak, 750-krát väčší, ako je priemer Slnka,“ vyjadril sa László Molnár z observatória Konkoly.

Problémová hviezda

Hviezda Betelgeuse sa nikdy nedala dobre zmapovať. V roku 1920 sa vedci pokúsili odmerať hviezdu tak, ako ju vidíme na našej oblohe a pomocou vzdialenosti, ktorá sa vtedy udávala 180 svetelných rokov, zistili jej veľkosť. Vtedy sa predpokladalo, že hviezda má priemer 2.5-krát väčší, ako je vzdialenosť Zeme od Slnka. Odvtedy sa veľa vedcov pokúšalo určiť presnú veľkosť hviezdy.

V posledných rokoch sa nám však podarilo zistiť, že hviezda sa od nás nachádza 724 svetelných rokov. Podľa údajov, ktoré máme k dispozícii sme prišli na to, že hviezda by mohla mať priemer 1300-násobok priemeru Slnka. Inými slovami povedané, hviezda by bola veľká ako celá obežná dráha Jupitera.

Aj vďaka tmavnutiu hviezdy sa viacero astronómov začalo pozerať rovnakým smerom. To viedlo k novým zisteniam, ktoré hovoria, že hviezda sa od nás v skutočnosti nachádza len 530 svetelných rokov.  Astronómovia pozorujú hviezdu aj kvôli jej pokročilému veku, no tvrdia, že hviezda zatiaľ spaľuje hélium, čo znamená, že supernova nehrozí. Niektorí vedci tvrdia, že do explózie ostáva ešte 100-tisíc rokov. Len pre zaujímavosť, poslednú supernovu, ktorú bolo vidno voľným okom, mohlo ľudstvo vidieť približne 400 rokov dozadu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre