Vedci sa pýtali ľudí. Obetovali by ste radšej vnímajúceho robota alebo človeka? Výsledky štúdie mnohých prekvapili

humanizacia robotov man-845847_960_720
Zdroj: Pixaba.com

Nový prieskum, ktorý bol zverejnený v časopise Social Cognition (Sociálne vnímanie) sa venoval známej filozofickej otázke, ktorá znie:

„Ak rýchlostný vlak ide po dráhe a stojí pred ňou skupina zranených ľudí a bolo by vo vašich silách odkloniť vlak na vedľajšú koľaj kde by ste zabili len jednu nevinnú osobu, tak čo by ste urobili?“

Hneď na začiatku vám povieme, že na túto otázku neexistuje správna odpoveď, ale vie o Vás veľa vypovedať. Vráťme sa však k štúdii publikovanej v spomínanom časopise. Vedci aplikovali túto filozofickú otázku na robotov. Výsledky mnohých prekvapia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Obetovali by ste skôr robota alebo človeka?

Nový výskum sa venoval experimentu, v ktorom sa pýtali ľudí rôzne etické hádanky. Či obetovať robota, prezentovaného ako „jednoduchý stroj“ alebo robota s inteligenciou s viacerými ľudskými znakmi na úkor obyčajného človeka.

Na prvé počutie by väčšina z nás bez rozmýšľania pravdepodobne odpovedala, že by sme obetovali robota bez ohľadu na to či sa jedná o „hlúpy“ alebo inteligentný stroj. Nová štúdia však hovorí niečo iné.  Výsledky štúdie totiž hovoria, že čím viac bolo pripisovaných ľudských vlastností robotom tak tým sa znižovala vôľa jeho obetovania.

„Čím bol viac stroj znázornený ako človek a bolo mu pripisovaných viac pocitov tak tým menej mali naše experimentálny subjekty sklony ich obetovať.“, hovorí Markus Paulus, výskumník z univerzity Ludwig-Maximilians. Ďalej dodal, že: „Tento výsledok naznačuje, že naša študijná skupina pripisovala robotovi určitý morálny status.“

Virtuálne osoby

Možno to bol výsledok intuitívny: čím silnejšie bol robot prezentovaný ako človek – má svoje vlastné „myšlienky, skúsenosti, bolesť a emócie“ – tým menej bolo pravdepodobné, že by ho účastníci obetovali, aby zachránili ľudské životy.

Čo plynie z tohto výskumu?

Výsledky tohto výskumu nemožno nazvať inak ako mrzutými. Uprednostniť „virtuálny život“ pred tým ľudským čo by len v jednom prípade je na zamyslenie kam naša spoločnosť smeruje. V každom prípade môžeme povedať, že na výskum sa možno pozerať aj z iného uhľa pohľadu – jedným z mnohých záverov, ktoré plynú z výskumu môže byť, že by sme sa nemali tak ponáhľať v „humanizácii“ robotov.

Via Futurism.com, úvodný obrázok: Pixaba.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre