SpravodajstvoVeda a výskum

Hubblova konštanta hovorí o rýchlosti, akou sa náš vesmír rozpína. Problém je, že je vždy iná

Rôzne metódy pozorovania prinesú odlišné výsledky, čo vyvoláva "krízu v kozmológii".

Vesmír sa rozpína a rozpína sa stále rýchlejšie a rýchlejšie. Vedci poznajú spôsob, ako túto zrýchľujúcu sa expanziu zmerať, no je tu menší problém, píše portál IFLScience. Podľa toho, či sa pozeráte na vzdialený vesmír, alebo nie, dostanete dva odlišné výsledky.

Ide o krízu v kozmológii, ktorá existuje už niekoľko rokov. Nová štúdia sa bližšie pozrela na expanziu vesmíru pomocou odlišnej metódy a naozaj zistila, že astrofyzici z celého sveta musia pracovať s dvoma odlišnými výsledkami. Tím vedcov odmeral infračervené vlastnosti 63 eliptických galaxií, ktoré sa nachádzali v okruhu 330-svetelných rokov od Zeme.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Základným pojmom je Hubblova konštanta, údaj, ktorý popisuje rýchlosť rozpínania vesmíru. Vytvoril ju v 20. storočí astronóm Edwin Hubble, ktorý skúmal vzďaľovanie špirálovitých galaxií pomocou červeného posunu. Červený posun je predĺženie vlnovej dĺžky elektromagnetického spektra. V tomto prípade ide o posun, ktorý vzniká vzďaľovaním určitého objektu od pozorovateľa

Vedci pri svojom pokuse merali Hubblovu konštantu, ktorá popisuje rozpínanie vesmíru. Označuje sa ako H0 a jej hodnota je okolo 73 kilometrov za sekundu za megaparsek. Ak by existovali dve galaxie, ktoré by sa od seba nachádzali milión parsekov (pozn. redakcie: 1 parsek = 3.26 svetelných rokov) tie by sa od seba vzďaľovali rýchlosťou 73 km/s.

Vždy iný výsledok

Tieto údaje sedia s inými pozorovaniami, ktoré sa vykonali v relatívne blízkom vesmíre. Keď vedci pozorovali kozmické mikrovlnné žiarenie (pozn. redakcie: pozostatok veľkého tresku), zistili že Hubblova konštanta je 68 km za sekundu za megaparsek.

Problém však pokračuje. Každá metóda pozorovania prinesie rozdielne výsledky. Vedci si nie sú istí, či môžu byť na vine nepresné kozmologické modely, alebo niečo, čo zatiaľ nepoznáme. Práve v súčasnosti čelí kozmológia kríze, pretože podľa niektorých odborníkov sa môže nachádzať v dôležitom bode zlomu. Dnes je naše chápanie vesmíru najlepšie, aké kedy bolo, no stále je ľudstvo vo svojich poznatkoch limitované.

Viac svetla by do problému mohli vniesť observatóriá a vesmírne teleskopy novej generácie. Tie nám umožnia vidieť vesmír v novej perspektíve a je možné, že vďaka nim ľudstvo vyrieši aj tie najväčšie záhady vesmíru.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close