SpravodajstvoVeda a výskum

Hubblov vesmírny ďaleohľad oslavuje 31 rokov: Ponúka tento nádherný záber na umierajúcu hviezdu

Na obrázku môžeme vidieť hviezdu, odhadzujúcu svoje vonkajšie vrstvy.

K oslavám 31. výročia Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu zverejnila americká vesmírna agentúra, NASA, naozaj dychberúci záber hviezdy, píše portál Science Alert.

Na nej je zachytená gigantická, ultra-jasná hviezda s názvom AG Carinae, ktorá sa od nás nachádza 20-tisíc svetelných rokov. Momentálne sa nachádza vo fáze žiarivej modrej premennej (pozn. redakcie: z angl. Luminous Blue Variable). Ide o fázu, v ktorej sú masívne hviezdy nestabilné a ich jasnosť sa môže meniť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

AG Carinae je 70-krát väčšia a miliónkrát žiarivejšia ako naše Slnko. Hviezda momentálne súperí sama so sebou, aby sa vyhla úplnému zničeniu. Jej ohromná gravitačná sila tlačí materiál smerom k jej jadru, zatiaľ čo sila jadrových reakcií tlačí proti gravitácii, smerom von. Výsledkom toho je obrovský tlak, ktorý odpáli vonkajšie vrstvy hviezdy do vesmíru. To môžete vidieť aj na obrázku.

Okolo hviezdy sa nachádza obrovská hmlovina, v ktorej sa nachádza vesmírny prach a rôzne plyny. Hmlovina má priemer 5-svetelných rokov, čo je približne vzdialenosť od Slnka k najbližšej hviezde, Alpha Centauri. Explózia pravdepodobne nastala pred niekoľko tisíc rokmi. Červený oblak, ktorý môžete vidieť je plyn zložený z vodíka a dusíka. Modrý oblak sú čiastočky prachu, ktoré boli hviezdou odtlačené preč.

Hubblov vesmírny ďalekohľad
Zdroj: NASA, ESA, STScl

Hviezda, tesne pred smrťou

Hviezda produkuje silné solárne vetry, ktoré materiál vytláčajú ďalej do vesmíru. Vetry sa môžu pohybovať rýchlosťou až milión km/h. V ľavej hornej časti môžete vidieť región, kde sa solárny vietor predral cez vrstvu materiálu okolo hviezdy. Materiál, odvrhnutý hviezdou je tvarovaný solárnym vetrom. Práve vďaka spôsobu, akým Hubblov vesmírny ďalekohľad zachytáva vesmír okolo seba (pozn. redakcie: Sníma viditeľné, ale aj ultrafialové spektrum), môžeme vidieť, ako solárne vetry tvarujú materiál okolo hviezdy.

„Fascinuje ma štúdium podobných hviezd, hlavne kvôli ich nestabilite. Podľa mňa sú zvláštne,“ vyjadril sa astronóm Kerstin Wris, z Ruhr University.

Vedci odhadujú, že hviezda odhodila materál, ktorý sa rovná približne 10-násobku hmotnosti Slnka. Podobné výrony nastanú v živote hviezdy, akou je AG Carinae, len párkrát. Dejú sa len vtedy, keď sa hviezda rozpadá. Keď odhodí svoje vonkajšie vrstvy, môže sa na istý čas stať opäť stabilnou. Obrovské hviezdy, ako AG Carinae žijú len niekoľko miliónov rokov, na rozdiel od nášho Slnka, ktoré sa dožije 10-miliárd rokov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close