Hubblov teleskop zachytil dychberúcu fotografiu, ktorá zachytáva „svetelný závoj“, ktorý vznikol po výbuchu supernovy

„Svetelný závoj“, ktorý môžete nižšie na fotografii vidieť, vznikol približne 10 000 až 20 000 rokov dozadu

Hubblov dalekohlad
Zdroj: pixabay.com (Andrew-Art),, ilustračný obrázok

Hubblov teleskop nám v pravidelných intervaloch prináša doteraz neznáme informácie o vesmíre. Len pred niekoľkými dňami sme písali napríklad o Halo galaxie Andromeda. Ide o „zásobník plynu“, ktorý je palivom pre tvorbu nových hviezd v galaxii. Tých objavom je pritom kvantum. Na obežnej dráhe Zeme sa nachádza už od roku 1990 a dokáže vidieť do minulosti približne 500 miliónov rokov po Veľkom tresku.

Najnovšie americká NASA zverejnila ďalšiu dychberúcu fotografiu. Ide konkrétne o „vlnu po supernove“, ktorá sa prehnala po oblohe vo vzdialenosti približne 2 400 svetelných rokov od Zeme.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dychberúce divadlo vzdialené tisíce svetelných rokov

„Svetelný závoj“, ktorý môžete nižšie na fotografii vidieť, vznikol približne 10 000 až 20 000 rokov dozadu a jeho pôvodcom je výbuch supernovy (supernova je silná a svetelná hviezdna explózia).

ESA (Európska vesmírna agentúra), ktoré je partnerom NASA uviedla, že explodujúca hviezda, ktorá bola „pochovaná“ výbuchom, bola 20-krát hmotnejšia ako naše Slnko. Úkaz, ktorý sa podarilo zachytiť, sa volá „Cygnus supernova blast wave“. Voľne to môžeme preložiť ako tlaková vlna supernovy v súhvezdí Cygnus (Labuť). Len pre zaujímavosť, tento svetelný závoj, ktorý môžete na obrázku nižšie vidieť, zaberá približne 36-krát väčšiu plochu, ako Mesiac v splne. Okrem iného ide o vonkajší pozostatok supernovy po výbuchu, ktorý sa neustále rozširuje.

NASA svetlna vlna po supernove
Zdroj: ESA/Hubble & NASA, W. Blair; acknowledgment: Leo Shatz

NASA odhaduje, že vonkajší okraj zvyškov po supernove, sa rozširuje rýchlosťou približne 217 míľ, resp. 349 kilometrov za sekundu.

„Pôvodná explózia supernovy pred 10 000 až 20 000 rokmi rozbila zomierajúcu hviezdu asi 20-krát hmotnejšiu ako naše Slnko. Odvtedy sa zvyšky rozšírili o 60 svetelných rokov od jeho stredu. Zvyšky po explózii sa pomocou tlakovej vlny od okraju supernovy, aj naďalej rozširujú a to rýchlosťou približne 220 míľ za sekundu. Interakcia vymršteného materiálu a medzihviezdneho materiálu s nízkou hustotou, ktorý zmietla tlaková vlna, vytvára výraznú závojovitú štruktúru, ktorá je viditeľná na tomto obrázku.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre