SpravodajstvoVeda a výskum

Hubblov ďalekohľad zachytil fotografiu galaxia NGC 2775, ktorá je od nás vzdialená 67-miliónov svetelných rokov

„...nedávna história vzniku hviezd v galaxii, známej ako NGC 2775, bola pomerne tichá...“

Vesmír je fascinujúce miesto, ktoré je bezpochyby rozmanitým. Posledné týždne môžeme byť svedkami viacerých dychberúcich záberov, ktoré odfotili jednotlivé ďalekohľady, či satelity, ktoré letia naprieč vesmírom.

Len pred niekoľkými dňami sme mohli vidieť fotografiu, ktorá zachytávala galaxiu známu ako NGC 5907 z jej profilu. Samotnú fotografiu, ktorá na prvý pohľad pripomína umelecké dielo, si môžete pozrieť nižšie.

NASA NGC 5907
Zdroj: ESA/Hubble & NASA, R. de Jong; Acknowledgment: Judy Schmidt (Geckzilla)

Galaxia NGC 2775

Americká NASA najnovšie ukazuje ďalšiu fotografiu, ktorá bola zachytená prostredníctvom Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu.

Tentokrát na fotografii nižšie môžete vidieť špirálovitý obrazec galaxie NGC 2775, ktorá je od nás vzdialená približne 67-miliónov svetelných rokov v súhvezdí Cancer. Obrazec je zaujímavý hlavne z dôvodu, že v jej strede dominuje relatívne prázdny galaktický priestor, kde prakticky neexistuje žiadna formácia hviezd.

galaxia NGC 2275
Zdroj: ESA/Hubble & NASA, J. Lee and the PHANGS-HST Team; Acknowledgment: Judy Schmidt (Geckzilla)

„Tieto „flokulačné“ špirálové ramená naznačujú, že nedávna história vzniku hviezd v galaxii, známej ako NGC 2775, bola pomerne tichá. V centrálnej časti galaxie prakticky neexistuje žiadna formácia hviezd, ktorej dominuje neobvykle veľký a relatívne prázdny galaktická priestor, kde sa všetok plyn premenil už dávno na hviezdy..“ týmito slovami opisuje NASA fotografiu vyššie.

NASA ďalej dopĺňa, že modré bodky, ktoré môžeme vidieť na fotografii sú mladé hviezdy, ktoré žiaria v zložitých, pernatých špirálových ramenách, ktoré sú pretkané tmavými pruhmi prachu.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close