SpravodajstvoVeda a výskum

Hubblov ďalekohľad zachytil ďalšiu dychberúcu fotografiu okraju vzdialenej galaxie

Hubblov ďalekohľad zachytil okraj galaxie NGC 5907. Tiež známej ako „Knife Edge“

Hubblov ďalekohľad nám častokrát prináša dychberúce fotografie. Naposledy sme mohli vidieť obrazce vytvorené z hmloviny, ktoré zostali po výbuchu dvoch hviezd. Jednu zo zachytených fotografií si môžete pozrieť nižšie.

Hmloviny
Zdroj: NASA

Najnovšie americká NASA upozorňuje na ďalšiu fotografiu, ktorá bezpochyby patrí k tým unikátnejším.

Galaxia známa ako NGC 5907

Americkej NASA sa podarilo zachytiť fotografiu galaxie známej ako NGC 5907, ktorá sa tiahne na obrázku nižšie.

NASA NGC 5907
Zdroj: ESA/Hubble & NASA, R. de Jong; Acknowledgment: Judy Schmidt (Geckzilla)

NASA ju opisuje ako líniu pretiahnutých hviezd a tmavého prachu, ktorá je rovnako ako naša Mliečna dráha klasifikovaná ako špirálová galaxia. NASA ďalej vysvetľuje, že dôvodom prečo nevidíme špirály je to, že Hubblov ďalekohľad zachytil galaxiu z boku. Pre lepšiu ilustráciu, na galaxiu sa pozeráme z pohľadu, ako keby sme sa pozerali na profil taniera.

O galaxii ďalej píše, že je známou aj pod názvom „Knife Edge“, teda „okraj nožíka“. Vzdialenou je od nás približne 50 miliónov svetelných rokov a leží v oblasti severného súhvezdia Draco. NASA ďalej spomína, že hoci sa fotografia javí ako prekrásna zmes hviezd a hnedého prachu, tak v skutočnosti okolo nej obiehajú strašidelné prúdy hviezd v klenbových slučkách, ktoré zasahujú do okolitého vesmíru.

Odhaduje sa, že pozorovaná galaxia vznikla približne 4 miliardy rokov dozadu zlúčením s inou trpasličou galaxiou.

Hubblov ďalekohľad bol vynesený na obežnú dráhu v roku 1990, od kedy nám prináša zábery zo vzdialených kútov vesmíru. Okrem iného je zodpovedný za mnoho priekopníckych objavov vrátane pochopenia základných problémov astrofyziky.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close