SpravodajstvoVeda a výskum

Hubbleov vesmírny ďalekohľad zachytil „vodopád hviezd“. Ide o dychberúci záber, ktorý sa oplatí vidieť

Fotografiu sa podarilo zachytiť v Galaxii UGCA 193

Hubbleov vesmírny ďalekohľad pravidelne prináša dychberúce zábery rôznych hmlovín, planetárnych, či slnečných systémov a podobne. Najnovšie prináša fotografiu z galaxie v súhvezdí Sextans, ktorá zachytává „vodopád“ mladých hviezd.

Dychberúci záber galaxie UGCA 193

Na fotografii nižšie môžete vidieť galaxiu UGCA 193, ktorá hostí súbor mladých hviezd. NASA v súvislosti s publikovanou fotografiou  na sociálnej sieti Facebook napísala:

„Náš najnovší Obrázok týždňa predstavuje vodopád hviezd. Galaxia UGCA 193, ktorú vidí Hubbleov vesmírny ďalekohľad NASA / ESA.  UGCA 193 je galaxia v súhvezdí Sextans (Sextant). Vyzerá skôr ako vodopád a zdá sa, že UGCA 193 je hostiteľom mnohých mladých hviezd, najmä v dolnej časti, čím vytvára nápadný modrý opar a pocit, že hviezdy padajú zhora.“

galaxia UGCA 193
Zdroj: Facebook (Hubble Space Telescope), ESA – European Space Agency / Hubble Space Telescope / NASA – National Aeronautics and Space Administration , R. Tully Acknowledgement: Gagandeep Anand

Modrá farba, ktorú môžete vidieť naznačuje, že hviezdy zobrazené na fotografii sú horúce, niektoré s teplotami presahujúcimi šesťnásobok teploty Slnka.  Založený je na údajoch získaných prostredníctvom dvoch filtrov: širokého V (F606W) filtra a červeného (F814W) filtra.

„Vieme, že chladnejšie hviezdy sa javia našim očiam červenejšie a horúcejšie hviezdy modrejšie,“ píše NASA

Mimochodom, galaxia UGCA 193 je od nás vzdialenou približne 32-miliónov svetelných rokov.  Rovnako je známou aj pod označením FGC 998, či LEDA 29086.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close