HuaweiSpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Huawei sa bude môcť podieľať na výstavbe 5G siete vo Francúzsku, potvrdil to prezident Macron

Čínsky telekomunikačný gigant nebude odstrihnutý od francúzskej siete novej generácie a to aj napriek výzvam amerického prezidenta Donalda Trumpa

Francúzsky prezident Emmanuel Macron po týždňoch neistoty oficiálne potvrdil, že Francúzsko umožní čínskej spoločnosti Huawei podieľať sa na výstavbe novej 5G siete v krajine. Zároveň však dodáva, že z bezpečnostných dôvodov uprednostňuje európske spoločnosti ako Ericsson či Nokia, uviedol spravodajský portál South China Morning Post.

Macron sa stretol s najvyššími čínskymi predstaviteľmi

Očakávané rozhodnutie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona prišlo iba pár dní po oficiálnom stretnúti sa s čínskym ministrom zahraničných vecí Wang Yi. Macron na tlačovej konferencii taktiež uviedol, že čínskemu prezidentovi Si Ťin-pchingovi už o svojich, respektíve francúzskych preferenciách hovoril. Hlave ázijskej mocnosti údajne na margo preferovaných európskych spoločností Nokia a Ericsson povedal, „že by urobil to isté ako ja“ .

Technológie od Huawei nebudú použité na citlivých miestach

Pre reportérov následne uviedol, že „je normálne že chceme európske riešenie“ z dôvodu „bezpečnosti našej komunikácie“. Francúzska hlava štátu však upozornila, že spoločnosť Huawei bude z bezpečnostných dôvodov „odstrihnutá“ od citlivých, respektíve strategických miest ako vojenské základne, jadrové zariadenia, či iné.

Operátorom budú udelené licencie iba na 8 rokov

Situácia ohľadom budovania 5G siete aj s technológiami od spoločnosti Huawei nebola vo Francúzsku taká jasná, ako a v niektorých iných krajinách, ktoré úzko spolupracujú s USA. Nie je žiadnou novinkou, že americký prezident Donald Trump nemá spoločnosť Huawei vôbec v láske a svetových lídrov odhovára od využitia technológií od tohto výrobcu. Francúzsko si však už od prvého impulzu príliš amerického prezidenta „nevšímalo“, čo potvrdzuje aj zhodnotenie Národnej agentúry pre kybernetickú bezpečnosť vo Francúzsku (ANSSI), ktorá spoločnosť Huawei označila za dôveryhodnú. Jediným bezpečnostným opatrením, ktoré agentúra nariadila, je udelenie licencii pre operátorov s týmito technológiami iba na 8 rokov.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close