fbpx
ANDROIDTECHNOLÓGIE

Huawei neoficiálne potvrdzuje vývoj vlastného operačného systému, ktorý má nahradiť Android

Na internete sa už mnohokrát objavili informácie o tom, že čínska spoločnosť Huawei vyvíja svoj vlastný mobilný operačný systém, ktorý časom nahradí Android. Po pár rokoch ticha sa ale táto téma opäť otvára a pomaly, ale isto sa dostávame do štádia, kedy sa o pripravovanom softvéri dozvieme o čosi viac.

KirinOS už čoskoro?

Mobilný operačný systém od spoločnosť Huawei sa v minulosti častokrát označoval ako KirinOS. Názov je logicky odvodený od procesorov vlastnej výroby a takéto označenie je vo finálnej podobe vysoko pravdepodobné. Tak či tak, o pripravovanom systéme veľa nevieme, no jeho vývoj bol len pred niekoľkými dňami nepriamo potvrdený samotným viceprezidentom pre mobilné zariadenia spoločnosti Huawei, Brucom Lee (áno, naozaj sa tak volá). Bohužiaľ, žiadny časový horizont v rozhovore s viceprezidentom mobilnej divízie, spomenutý nebol a tak sa nateraz musíme zmieriť s informáciou, že je systém iba vo vývoji.

Možný odklon od USA

Ako sme už spomínali vyššie, v súvislosti so spoločnosťou Huawei sa už niekoľkokrát spomínal vývoj vlastného operačného systému. Nikdy to ale nedošlo do štádia, kedy by vývojové štádium prezradil aj vrcholný predstaviteľ spoločnosti. Aktuálne to vyzerá tak, že projekt bol po dlhšej dobe opäť uvedený do vývoja, čo by mohlo znamenať nepriamy odklon od USA. Viacero čínskych spoločností sa totižto už zopár mesiacov trápi s blokádou od USA, ktorá pre ne nie je kľúčová, no určite im v niektorých aspektoch zhoršuje situáciu. Vývoj vlastného operačného systému by tým pádom znamenal úplné odlúčenie sa od amerických spoločností (najmä Google). Podobný krok nie je v aktuálnej situácii nutný, no USA stále tlačí na výrobcov a softvérových gigantov, aby obmedzovali spolupráce s čínskymi spoločnosťami.

Zdroj: gizmochina.com, úvodný obrázok (cnbc.com)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Tagy
Close
Close