HuaweiSpravodajstvo

Huawei možno vyriešil veľkú časť svojich problémov. Nemá však ešte ani zďaleka vyhraté

Spoločnosť SMIC, najväčší čínsky výrobca procesorov, dokončil prvé testovania nového výrobného procesu procesorov

Rok 2020 je pre Huawei vcelku náročným. Okrem aktuálne pandémie, ktorá sa vo všeobecnosti podpísala o znížený záujem o smartfóny, tak boli na ňu uvalené aj nové sankcie. Tie vo svojej podstate obmedzili možnosti nakupovania produktov vyrobených americkými technológiami. V praxi sa to pretavilo do toho, že Huawei má jednoducho problémy spojené s nákupom jednotlivých komponentov pre svoje zariadenia. Situácia je najvypuklejšou hlavne v oblasti procesorov, kde existuje len málo výrobcov schopných držať krok s technologickými trendami.

V prípade procesorov totiž platí, že „tohtoročné“ vlajkové procesory, sa stávajú uplynutím roka, kedy boli predstavenými, výbavou zariadení z kategórie smartfónov strednej triedy. Inými slovami, minuloročné najvýkonnejšie zariadenia, ktoré boli svojou cenovkou exkluzívnymi len pre tých najnáročnejších zákazníkov, sa dnes môžu rovnať výkonu dostupnejších smartfónov.

Aspoň malá nádej pre Huawei

Portál phonearena.com prišiel so správami, v ktorých píše, že spoločnosť SMIC, ktorá by mohla byť potenciálnym partnerom spoločnosti Huawei, dokončila prvé testovania nového výrobného procesu procesorov. Konkrétne sa spomína 7nm technológia.

„SMIC pracuje na svojom uzle N + 1, ktorý je čínskymi médiami nazývaný 8nm alebo v počiatočnej fáze jeho 7nm procesu…“ píše portál.

Ide o výrobný proces, ktorý sa označuje „nm“, teda nanometer. Skratka „nm“ v tomto prípade znamená veľkosť tranzistora, ktorý je súčasťou procesora. V praxi to znamená, že čím je táto hodnota menšou, tak sa na rovnakú plochu zmestí viac tranzistorov vrátanie jadier. Dochádza tak nie len k úspore energie vzhľadom na to, že komunikácia prebieha na kratšiu vzdialenosť, ale zvyšuje sa aj účinnosť procesorov.

Len pre zaujímavosť, podľa Moorovho zákona, ktorý hovorí o zmenšovaní tranzistorov, v  roku (~) 2025 už nebudeme schopní vyvíjať procesory s menšími tranzistormi.

Ide o „slabú náplasť“, ale aspoň dačo…

Vráťme sa však späť k téme. SMIC je spoločnosťou, ktorá najväčším výrobcom procesorov v domácej Číne. Spoločnosť však doteraz vyrábala len 14nm procesory. V praxi to znamená, že na plochu procesora sa zmestí 43 miliónov tranzistorov, zatiaľ čo v prípade 5nm technológia, ktorá je aktuálne najvyspelejšou, je možno umiestniť až 171,3 miliónov tranzistorov.

V prípade nadviazania širšej komerčnej spolupráce a úspešného dokončenia testovacích fáz výrobného procesu, Huawei by bol schopný teoreticky vyriešiť najvypuklejší problém v segmente smartfónov strednej triedy. Čo sa týka vlajkových lodí, tak tam bude musieť iné riešenia. Mimochodom, 22. októbra má spoločnosť Huawei naplánované predstavenie smartfónov z produktovej rady Mate 40, ktoré by mali byť vybavená procesormi Kirin 9000, ktoré sú vyrábané 5nm technológiou. Tu však treba dodať, že Huawei bude mať k dispozícii len obmedzený počet zariadení.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close