TECHNOLÓGIEZaujímavosti

Huawei a ZTE sú podľa Česka bezpečnostnou hrozbou. Čína by vraj mohla vykonávať špionáž prostredníctvom 5G sietí

Ku krajinám ako USA a Austrália sa najnovšie pridáva náš sused, Česká republika. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) totiž to len pred niekoľkými hodinami zaujal podstatné stanovisko voči čínskym výrobcom telekomunikačných technológií. Reč je o dvoch najväčších dodávateľoch 5G technológií na celom svete, Huawei a ZTE. Obe spoločnosti sú podľa českých úradov bezpečnostnou hrozbou ako pre samotných poskytovateľov služieb, ako aj pre samotnú Českú republiku.

„K vydání tohoto varování nás vedly naše poznatky včetně poznatků z činnosti našich bezpečnostních partnerů a také zjištění našich spojenců. Hlavním problémem je právní a politické prostředí Čínské lidové republiky, ve kterém uvedené společnosti primárně působí. Čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech působících v Číně mimo jiné součinnost při zpravodajských aktivitách, a tudíž pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, může představovat hrozbu, “ povedal riaditeľ NÚKIB, Dušan Navrátil. 

Varovanie pred bezpečnostnými hrozbami by malo podľa riaditeľa NÚKIB zabezpečiť to, že napadnutie príslušného systému (či už štátneho alebo lokálneho) nebude mať žiadny dopad na fungovanie Českej republiky, ako suverénneho štátu. 

Huawei obvinenia opäť neguje

Spoločnosť Huawei obvinenia z prípadného spojenia síl s vládou Čínskej ľudovej republiky negovala, presne tak, ako tomu bolo aj v predošlých prípadoch. Huawei taktiež nalieha na NÚKIB, aby sa radšej zameriavala na získavanie skutočných dôkazov, ako na neopodstatnené napádanie a hádzanie špiny na meno spoločnosti. Čínsky technologický gigant sa taktiež odvoláva na viaceré štáty, ktoré s podpísaním kontraktu o poskytnutí 5G technológií nemali žiadne problémy. Takýchto štátov je vo svete aktuálne už 25 a číslo sa neustále zväčšuje. 

Zdroj: techradar.com, úvodný obrázok (cnbc.com)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Tagy
5G Česká republika Huawei
Close
Close