Horúci prúd plynu zasiahne galaxiu skôr, než sa predpokladalo: Nočná obloha sa zmení na nepoznanie!

Nový výskum tvrdí, že Magellanov prúd sa už nachádza na vonkajších vrstvách Mliečnej dráhy. Kedy nás má zasiahnuť?

Magellanov prúd sa zrazí s našou galaxiou oveľa skôr
Zdroj: ESO

Naša galaxia, Mliečna dráha, sa momentálne „preťahuje“ s dvoma galaktickými susedmi – Veľkým a malým Magellanovým oblakom. Tieto dve menšie, trpasličie galaxie svoj boj pomaly, ale isto prehrávajú.

Výsledkom gravitačného súboja je takzvaný Magellanov prúd, ktorý je akousi jazvou po boji, trvajúcom už 3-miliardy rokov. Magellanov prúd sa nachádza za dvoma trpasličími galaxiami a jedného dňa sa zrazí s našou galaxiou, píše portál Live Science.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Táto zrážka prinesie do Mliečnej dráhy množstvo plynu, z ktorého môžu vzniknúť nové hviezdy. Zároveň zmení našu nočnú oblohu už navždy. Nový výskum naznačuje, že stret Magellanovho prúdu s Mliečnou dráhou príde skorej, než sme si doteraz mysleli. Výskum bol publikovaný 8. novembra vo vedeckom časopise Astrophysical Journal Letters.

Výsledky práce naznačujú, že sa Magellanov prúd nachádza bližšie pri Mliečnej dráhe, než to naznačovali predchádzajúce odhady. Na to poukázali nedávne pozorovania štruktúry prúdu. Tím výskumníkov sa bližšie pozrel na obe trpasličie galaxie v blízkosti našej galaxie a pomocou počítača simuloval ich históriu. Výsledok bol, že Magellanov prúd leží len 65-tisíc svetelných rokov od Zeme, čo je päťkrát bližšie, než sa predpokladalo.

Nielenže je päťkrát bližšie, tento prúd je aj päťkrát väčší, než sa predpokladalo. Stret s Mliečnou dráhou by ju mohol výrazne zmeniť. Lenže kedy dôjde k predpovedanej kolízií? Vedci odhadujú, že za najbližších 50-miliónov rokov.

„Prekvapením bolo, keď nám simulácie ukázali, že sa Magellanov prúd nachádza oveľa bližšie. Momentálne leží na vonkajšej časti disku našej galaxie,“ vyjadril sa autor práce, Scott Lucchini.

Kolízia prebehne skôr, než sa predpokladalo

Nové objavy sú založené na výskume z minulého roka, za ktorým stojí rovnaký autor. Minuloročný výskum zistil že je Veľký magellanov oblak obklopený horúcim ionizovaným plynom s teplotou dosahujúcou až 500-tisíc stupňov Celzia.

Vrstva okolo väčšej z dvojice trpasličích galaxií naznačuje, že hmotnosť oboch trpasličích galaxií je väčšia. Zároveň sa zvyšuje trenie a tlak, ktorý na tieto dve trpasličie galaxie pôsobí. Na základe nových parametrov vedci vytvorili simuláciu, ktorá im ukázala novú históriu Magellanových oblakov a Magellanovho prúdu. Tím pracoval odzadu, zo súčasnej pozície objektov sledovali, čo sa dialo v minulosti.

Simulácia ukázala, že oblaky okolo seba obiehali 3-miliard rokov. Magellanov prúd sa ale vytváral už v dobe, kedy boli galaxie zachytené Mliečnou dráhou. Simulácie zároveň ukázali, že je Magellanov prúd prehnutý smerom k našej galaxii, nie od nej.

„Nové chápanie vzdialeností nám prináša novú perspektívu na Magellanov prúd,“ vyjadril sa Andrew Fox, výskumník z inštitútu Space Telescope Science Institute.

Táto práca znamená, že všetko, čo vedci doteraz o Magellanovom prúde vedeli je nesprávne. Odhady hovoria, kedy presne by sa mal prúd stretnúť s našou galaxiou, no sú potrebné ešte ďalšie, presnejšie odhady. Keď sa však prúd zrazí s našou galaxiou, ľudia na Zemi budú môcť pozorovať úplne novú nočnú oblohu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre