Hodnota CO₂ v atmosfére po prvýkrát v histórii ľudstva prekročila kritickú hranicu 415ppm

carbon-chimney-clouds-39553
Zdroj: Pexels

Planéta Zem už po niekoľkýkrát bije na poplach a volanie je teraz naozaj vážne. V našej atmosfére bolo totižto namerané historicky najvyššie množstvo CO₂ za posledné tisícročia. Rekordne vysoká hodnota CO₂ v atmosfére bola pritom nameraná na jednej z najodľahlejších staníc na svete, na Havajských ostrovoch v Tichom oceáne.

Historicky najvyššia nameraná hodnota CO₂

Nameraná hodnota 415,26ppm (parts per million) bola nameraná 11. mája 2019 v observatóriu na Mauna Loa na Havajských ostrovoch, ktoré je vysunutým výskumným centrom Národnej agentúry pre oceán a atmosféru, ktorá monitoruje priestor patriaci USA.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

O historickom rekorde, samozrejme v negatívnom smere, informoval klimatický reportér Eric Holthaus na sociálnej sieti Twitter, ktorý mal prístup ku zaznamenaným údajom.

Prečo veľa CO₂ škodí?

Väčšina bežných smrteľníkov vôbec netuší, čo také CO₂ v atmosfére vôbec spôsobuje. Jeho hlavnou úlohou je pohlcovanie tepla, ktoré je ale za bežných hodnôt úplne normálne a priam žiadúce. Bohužiaľ, jeho hodnoty za posledné desaťročia vystúpali na naozaj kritické hodnoty. CO₂ má aktuálne za následok najmä otepľovanie našej atmosféry, čo ovplyvňuje zmenu klímy na celej planéte. Odborníci prirovnávajú CO₂ ku tehlám, ktoré uložíme do ohňa. CO₂ sa v atmosfére zohrejú, podobne ako tehly v ohni. Problémom však je, že CO₂, ako aj tehly po vybratí z ohňa, teplo neustále vyžarujú a po naozaj dlhú dobu.

Zdroj: techcrunch.com, úvodný obrázok (Pexels.com)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre