SpravodajstvoVeda a výskum

Hoci Mars a Zem vznikli v rovnakom období, tak život ako ho poznáme, sa vyvinul len na Zemi. Prečo je tomu tak?

To, že sme zatiaľ na Marse nenašli život však neznamená, že tam nie je

Hoci Mars a Zem vznikli v približne rovnakom čase, 4.5 miliardy rokov dozadu, tak aj napriek tomu Zem prekvitá životom a Mars nie. Hoci dnes pri pohľade na Mars vidíme púštnu a kopcovitú krajinu, tak nebolo tomu tak vždy. Dnes už vieme, že na našej najbližšej susednej planéte v minulosti bola voda a dokonca boli prítomné aj organické látky, ktoré sú základom života. Prečo však život na Marse nevznikol, ale na Zemi áno? Tak na túto otázku sa vám nižšie pokúsime priniesť odpoveď.

„Podobný rozbeh, ale iný výsledok“

Mars ľudstvo fascinuje už dlhú dobu. Prvé písomné zmienky o Marse pochádzajú už z obdobia prvých civilizácií, fyzicky sme sa k nemu však dostali až v roku 1965, konkrétne 15. júla. Išlo o misiu Mariner 4, ktorá vyštartovala 28. novembra 1964.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Sonda Mariner
Zdroj: Wikipedia, Sonda Mariner 4

Neskôr sa k Marsu dostali ruské sondy Mars 2 a Mars 3, ktoré boli vypustené roku 1971.  V súčasnosti okolo červenej planéty obieha už niekoľko desiatok satelitov.

Jednou z najvýznamnejších misií, ktorá nám sprostredkovala o Marse nespočetné množstvo cenných odpovedí, bola misia Maven, ktorá priniesla odpoveď, prečo na červenej planéte nie je rozmanitý život, tak ako ho poznáme na Zemi.

Misia, ktorá priniesla žiadané odpovede na naše otázky

Misia Maven je misiou americkej NSA, ktorá odštartovala k červenej planéte v novembri 2013 a k povrchu Marsu sa dostala 22. septembra 2014. Táto misia nám priniesla dôležité odpovede na to, čo sa stalo v minulosti (a stále aj deje) s planétou, ktorá kedysi prekvitala a mala pred sebou svetlú budúcnosť. Dnes vieme povedať, že na povrchu červenej planéty bola voda v tekutom stave, bola tam aj hustá atmosféra, ktorá umožňovala fungovanie – 0,5 bar (50 000 Pa). Dnes je tlak na povrchu planéty medzi 600 až 1 000 Pa, čo je približne 100 až 150-krát menej ako na Zemi. Čo sa však stalo, že sa tak radikálne zmenili podmienky na planéte?

Cieľom misie MAVEN bolo pochopiť, čo stálo za dramatickou zmenou klímy planéty. Aj sa jej to podarilo. Misia odhalila, že atmosféra Marsu, ktorá udržiavala na jej povrchu vodu, sa doslova vytratila do vesmíru. Stať sa tak malo približne 3,7 miliardy rokov dozadu, kedy z povrchu planéty zmizla voda. Otázkou však je, prečo? Má to súvis chladnutím a zmenšovaním tekutého jadra planéty.

solarny system
Zdroj: Pixabay.com (WikiImages)

Prečo dochádza k chladnutiu Marsu?

Treba si uvedomiť, že Mars je výrazne menšou planétou ako Zem a zároveň je aj ďalej od Slnka, teda svojej materskej hviezdy. Z tohto dôvodu dochádzalo k rýchlejšiemu ochladzovaniu a zmenšovaniu tekutého jadra, ktoré spôsobovalo stratu magnetického poľa, ktoré planétu chránilo pred slnečným vetrom. Ide o prúd nabitých častíc, ktorého pôvodcom, ako už z názvu plynie, je Slnko. Tento vietor spôsobuje to, že atmosféra, ktorá udržovala vodu na povrchu planéty, unikla do vesmíru (pri strete slnečného vetra a planéty sa vytvoria elektrické polia, ktoré sú schopné vymrštiť atmosférické ióny planéty priamo do vesmíru).

Vráťme sa teda k úvodu článku, kde sme si položili otázku: „Prečo na Marse nevznikol život, ale na Zemi áno?“ Odpoveď sa schováva v tom, že na červenej planéte prestalo fungovať magnetické pole, čím sa vypla ochranná funkcia planéty pred slnečným vetrom. Zároveň však treba dodať, že to automaticky neznamená, že na Marse nie je žiaden život. Pod jeho povrchom sa napríklad môžu schovávať jednoduché organizmy, ktoré dokážu prežiť aj v podmienkach „strácajúcej sa“ atmosféry Marsu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close