BezpečnosťSpravodajstvoTechnológie

Hlavné trendy v oblasti kybernetickej bezpečnosti, ktoré možeme očakávať v roku 2020

S rastúcim počtom hackerských útokov prichádza potreba lepšej bezpečnosti, avšak dopyt sa zväčšuje rýchlejšie, než prichádzajú noví odborníci

Počet diskusií ohľadom bezpečnosti v kyberpriestore neustále narastá. Digitalizácia sa stala nevyhnutnou a aj tradičné inštitúcie sa presúvajú na internet. S tým prichádzajú isté výhody, ale aj problémy, keďže sa krádež dát, alebo vymazanie databázy stalo hrozbou, s ktorou musíme počítať. V dnešnej dobe máme na výber z niekoľkých gigantov v oblasti bezpečnosti, napríklad ESET, AVAST, alebo Total AV antivírus.

Štatistiky predpovedajú, že v budúcnosti budú zvyšovať  firmy, inštitúcie a dokonca aj jednotliví užívatelia finančné prostriedky na zlepšenie svojho zabezpečenia na internete. Jedná sa o antivírové softvéry alebo špecialistov v oblasti IT.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V rovnakom čase vzrastie počet príspevkov, týkajúcich sa kyberbezpečnosti. Ľudia chcú byť čo najviac informovaní, aj keď nepochádzajú z odboru informatiky. Preto sú stránky o antivírových programoch najviac navštevovanými v poslednej dobe.

Záujem o tieto témy vytvorí „priepasť“ v schopnostiach jednotlivých ľudí. Dopyt je privysoký, no na trhu sa nenachádza dostatok odborníkov. Pracovné miesta sa vytvárajú rýchlejšie, než sú schopní ľudia dokončovať svoje vzdelanie, čo vedie k nedostatku zabezpečenia na už existujúcich pracoviskách.

Kontroverzia umelej inteligencie

Za poslednú dekádu sa stal vynález umelej inteligencie najdiskutovanejším objavom. Na jednu stranu sa z nej stáva dokonalý nástroj na predpovedanie a zabraňovanie kyberútokom, na tú druhú ako nástroj pre samotných hackerov. Dokážu ju využiť ako zadné dvierka a jej algoritmy použiť na dosiahnutie svojho cieľa.

Metódy umelej inteligencie v antivírových programoch fungujú na algoritme detekcie nezvyčajných vzorcov. Každá odchýlka je považovaná za potenciálnu hrozbu, čo by mohlo v budúcnosti spomaliť jej vývoj. Avšak bezpochyby sa umelá inteligencia stane v budúcnosti efektívnym riešením, ako zabrániť útokom. Jej rozhodovanie je omnoho rýchlejšie ako ľudská reakcia na problém.

Cloudové úložiská

Spočiatku boli navrhnuté ako ďalšia vrstva bezpečnosti pre citlivé informácie. Zdá sa, že v dnešnej dobe sú oveľa menej bezpečné, než tomu bolo v minulosti. Prípadov, týkajúcich sa úniku informácií, stále pribúda a spoločnosti bojujú s ochranou svojich dôležitých dát. Využiť by sa tu mohol systém kontroly umelou inteligenciou, keďže manuálne spravovanie sa ukázalo byť neefektívne.

Zvýšené riziko útokov vo firmách

Akonáhle sa zvýši počet kyberútokov, veľa platforiem, či veľkých spoločností, bude nútených vytvoriť novú bezpečnostnú sieť. Nie je to celkom zlý nápad, keďže aj dnes máme veľa služieb poskytujúcich výhody pre tých, ktorí si všetky svoje účty dajú pod jednu zabezpečenú sieť. Takýto ťah samozrejme skrýva príležitosti pre útočníkov.

Jeden mierený útok by mal šancu ovplyvniť všetky vaše dáta a  to dokonca aj mimo vášho pracoviska. Vaše údaje, uložené na zabezpečenej sieti firmy by mohli poskytnúť útočníkom prístup do vášho zariadenia, zatiaľ čo ste doma.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close