Historická misia Chang’e-5, ktorá sa čoskoro vráti z návštevy Mesiaca späť na Zem, dosiahla ďalší veľký úspech

Po zbere mesačných vzoriek je sonda pripravená vyraziť späť na Zem

fotografie z odvratenej strany mesiaca_uvodny obrazok
Zdroj: CLEP

Dve robotické časti čínskej misie sa po prvýkrát spojili na obežnej dráhe Mesiaca. Ich úlohou je prevod vzoriek mesačnej pôdy z jednej časti do druhej a návrat k Zemi, píše portál Universe Today.

Ide o misiu Chang’e-5. Zábery s pristávania modulu ste si mohli pozrieť aj v tomto článku. Úlohou pristávacieho modulu bolo zozbierať vzorky z určitého regiónu, ktorý podľa vedcov chladol oveľa pomalšie ako zvyšok Mesiaca. Následne sonda vzlietla na obežnú dráhu, kde sa mala spojiť s jej druhou časťou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak všetko pôjde podľa plánu, sonda by sa mala na Zem vrátiť okolo 16. decembra. Pristáť by mala niekde vo vnútornej časti Mongolska. Odhadovaný čas sa ešte môže líšiť podľa toho, akú trajektóriu zvolí tím na Zemi. V prípade úspechu misie pôjde o prvý návrat mesačných vzoriek na Zem od roku 1976.

Historická misia

Stretnutie sa s modulom na obežnej dráhe vytýčil ďalší míľnik v historickej misii, ktorá sa začala štartom misie Chang’e-5. Len pár dní trvalo sonde dostať sa k Mesiacu. Ďalších pár dní trvalo, kým sa sonda spustila na povrch našej prirodzenej družice. Tá pristála v regióne, ktorý sa nazýva aj Oceanus Procellarum.

K misii sa vyjadril aj žurnalista Andrew Jones, ktorý sledoval celý priebeh misie. Podľa jeho slov ide o „masívny krok dopredu, čo sa týka prinesenia vzoriek z Mesiaca domov.“ Treba podotknúť, že misia nie je prelomová len vďaka technickým pokrokom, ale aj vedeckej hodnote, ktorú jej úspech prinesie. Vzorky na palube Chang’e-5 by totiž mohli byť najmladšie vzorky Mesiaca, aké sa nám podarilo získať.

Okrem unikátnych vzoriek je misia Chang’e-5 druhou misiou, ktorej sa podarilo pristáť na odvrátenej strane Mesiaca. Tou prvou bola misia Chang’e-4. Zároveň ide o prvú čisto robotickú misiu, ktorá sa dokázala spojiť s ďalšou časťou na obežnej dráhe Mesiaca.

Zároveň by tieto vzorky mohli vedcom pomôcť zistiť, ako presne sa vyvíjala sústava Zeme a Mesiaca. Tento týždeň sme mohli počuť aj o japonskej sonde Hayabusa 2, ktorá nám po šesťročnej misii poslala vzorky asteroidu Ryugu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre