SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

High-tech rukavica dokáže preložiť posunkovú reč do hovoreného slova s takmer 99% presnosťou

Rukavica má ambíciu uľahčiť komunikáciu posunkovou rečou s ľuďmi, ktorí ju nepoznajú

Technológie napredujú každým dňom dopredu, pričom je priam už nemožné aktívne sledovať všetky inovácie. Jednou z najnovších technológií, ktorá určite stoji za povšimnutie, je high-tech rukavice, za ktorou stoja výskumníci z UCLA (University of California, Los Angeles).  Na tému upozorňuje portál  engadget.com.

Pre väčšinu z nás je hovorené slovo samozrejmosťou, avšak nie každý má toľko šťastia, aby ho mohol využívať aj v praxi. Pre mnohých ľudí sú preto „ruky ústami“. Posunková reč je však v reálnom svete obmedzujúcou a to hlavne pri komunikácii s ľuďmi, ktorí ju nepoznajú.

Rukavica, ktorá má ambíciu zjednodušiť komunikáciu

Výskumníci z UCLA prišli s pokročilou technológiou, ktorá by mohla v budúcnosti zjednodušiť komunikáciu smerom k ľuďom, ktorí posunkovú reč nepoznajú. Vytvorili high-tech rukavicu, ktorá dokáže v reálnom čase prekladať posunkovú reč do hovoreného slova, pričom úspešnosť prekladu je veľmi vysokou.

Výskumníci hovoria, že ich technológia je schopná prekladať posunkovú reč s úspešnosťou na úrovni 98,63%. Ako môžete vidieť nižšie, tak rukavice sú potiahnuté senzormi, ktoré monitorujú pohyb všetkých prstov. Signály následne putujú na dosku s plošnými spojmi o veľkosti mince, ktorá je umiestnená na zadnej strane rukavice. Následne tieto signály sú prenášané bezdrôtovou technológiou do smartfónu.

Aplikácia, ktorú UCLA vyvinuli je schopná prekladať 60 slov za jednu minútu. Znamená to teda, že dokáže prekladať posunkovú reč rýchlosťou 1 slovo za sekundu.

Hoci koncept tejto technológie nie je novým, tak prototyp rukavice je vcelku komfortným riešením pre ľudí, ktorí komunikujú s okolitým svetom pomocou posunkovej reči. Vedci zároveň dodávajú, že technológia nie je ešte vo finálnej fáze, musí byť na konci dňa schopnejšia rýchlejšie prekladať posunkovú reč, ako je 1 slovo za sekundu. Zároveň však dodávajú, že táto technológia by mala byť vcelku dostupnou, stáť by mala približne 50 dolárov. 

„Dúfame, že to ľuďom, ktorí používajú posunkovú reč, otvorí jednoduchší spôsob, ako komunikovať priamo s ľuďmi, ktorí neovládajú posunkovú reč, bez toho, aby ich niekto prekladal,“ povedal Chen, jeden z autorov technológie.

Zdroj: ucla.edu

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close