Pracovné ponuky
Spravodajstvo

Hibernujúci Opportunity rover na Marse bol zachytený družicou. Podarí sa mu opäť nadviazať spojenie?

Ešte v júni tohto roku sme Vás informovali o naozaj zlých správach z povrchu Marsu. Na našom najbližšom susedovi sa v tej dobe rozpútala jedna z najväčších búrok od spustenia Opportunity roveru, ktorý skúma povrch Marsu už od roku 2004. Búrka bola taká silná, že na niekoľko mesiacov doslova pochovala rover, ktorý sa kvôli obrovskej oblačnosti a piesku nedokázal nabiť. Výsledkom silnej búrky bolo stratenie kontaktu so samotným roverom, ktorý následne začal svoju hibernáciu. Vedci vôbec netušili, či sa im s roverom podarí opäť skontaktovať, poprípade, či ho vôbec ešte niekedy uvidia. Najnovšie správy ale prinášajú aspoň malé svetielko nádeje.

Objavený bol obiehajúcou sondou

Opportunity rover bol najnovšie zachytený na fotografiách obiehajúcej sondy Mars Reconnaissance Orbiter. Na fotografiách je jasne vidieť dolinu, v ktorej bol rover zasiahnutý silnou piesočnou búrkou. Na okraji doliny sa ale nachádza jeden zvláštny „svietiaci“ objekt. Podľa odborníkov to je práve stratený Opportunity rover, od ktorého tela sa odrážajú dlho očakávané slnečné lúče.

Zdroj: techcrunch.com

Stav hibernácie trvá už viac ako 3 mesiace

Hibernácia roveru nastala zhruba 10. júna, kedy Opportunity rover odoslal poslednú správu na Zem. Stav hibernácie tak trvá už viac ako 3 mesiace, počas ktorých sa rover neustále udržoval pri „živote“. Rover musí byť totižto v takýchto situáciách neustále ohrievaný a to platí aj v prípade hlbokého spánku. O jeho stálu teplotu sa starajú plutónové ohrievače, ktoré, dúfajme, stále fungujú. Rover sa takisto každý deň pokúša o opätovné nabitie. Raz za 24 hodín totižto vykonáva bezpečnostnú skúšku, ktorá overuje nie len stav batérií, ale aj ich možné dobitie pomocou slnečných lúčov.

Pokiaľ rover stále funguje, mal by sa čoskoro spojiť so Zemou

„Teraz, keď naň už svieti slnko, začne rover nabíjať svoje batérie,“ vysvetlil Kim Watzin, riaditeľ programu Mars Exploration v NASA. „V najbližších týždňoch by tým pádom mohol mať dostatok energie na to, aby sa zobudil a opätovne nadviazal kontakt so Zemou. Bohužiaľ nevieme, kedy toto „volanie“ príde.“

Zdroj: techcrunch.com

I keď sú najnovšie fotografie potešujúcou správou, je dosť pravdepodobné, že Opportunity rover silnú piesočnú búrku jednoducho nezvládol a už sa viac neprebudí. Opportunity rover si toho na Marse zažil naozaj veľa. Jeho história sa začala v roku  2004, kedy pristál na červenom trpaslíkovi s ambíciou vydržať 90 dní. Pôvodných 90 dní sa nakoniec pretiahlo na neuveriteľných 14 rokov, počas ktorých sme od roveru obdržalo množstvo potrebných informácií, ktoré určite posunuli preskúmavanie Marsu do úplnej inej dimenzie.

Zdroj: techcrunch.com, úvodný obrázok (Pixabay)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close