SpravodajstvoVeda a výskum

Harvardský profesor tvrdí, že Oumuamua je pravdepodobne z mimozemského sveta

Oumuamua opäť rozviruje debatu, čo to vlastne je? Ide len o „asteroid“, alebo o sondu, či nebodaj o pozostatky vesmírnej lode?

Oumuamua je s najväčšou pravdepodobnosťou asteroid, ktorému mnohí dávajú rôzne prívlastky. Niektorí hovoria, že ide len o „bežný“ asteroid, iní zas hovoria, že je mimozemského pôvodu. Ide o objekt, ktorý zaujal ako laickú, tak aj vedeckú komunitu. Dôvodom je, že dnes už vieme, že nie je pôvodom z nášho medzihviezdneho priestoru.  Inými slovami, Oumuamua pochádza od inej hviezdy, ktorý k nám zavítal v roku 2017 a následne presvišťal našou slnečnou sústavou rýchlosťou približne 87 kilometrov za sekundu. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že nejde o nič výnimočné, ale opak je pravdou a do dnes sa vedú debaty, čo to vlastne je.

Predsa len je mimozemského pôvodu?

Portál cbsnews.com najnovšie upozorňuje na slová profesora z Harvardskej univerzity a astronóma, Avi Loeb, ktorý si myslí, že objavený asteroid je skutočne z iného sveta. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ľudia si spočiatku mysleli: Musí to byť kameň, rovnako ako asteroidy alebo kométy, ktoré sme predtým videli v slnečnej sústave,“ povedala Loeb pre Paula Ebben z CBSN v Bostone. „Ale keďže získavame o ňom stále viac údajov, vyzerá to veľmi čudne.“

Cigaretový objekt videný ďalekohľadmi dostal v havajskom jazyku názov „Oumuamua“ – čo znamená „posol, ktorý siaha zo vzdialenej minulosti“. Aj americká NASA v minulosti potvrdila, že tento objekt nie je z našej slnečnej sústavy a pôvod má z inej časti vesmíru.

Je Oumuamua pozostatkom vesmírnej lode? Zatiaľ nevieme

Loeb vo svojej knihe, ktorú vydal v nedávnej minulosti, Extraterrestrial, tvrdí, že môže ísť  pravdepodobne o trosky z pokročilej mimozemskej technológie.  Mohlo ísť napríklad o druh „ľahkej plachty“ poháňanej slnečným žiarením, čo je technológia, ktorú ľudia v súčasnosti vyvíjajú na prieskum vesmíru.

„Je možné, že je tam veľa vesmírneho odpadu alebo ide o sondu,“ uviedol. Ďalej dodal: „Nevieme (pozn. redakcie: o čo presne ide), pretože sme nezhromaždili dostatok údajov, dostatok dôkazov a iba upozorňujem všetkých, aby hľadali také objekty, aby sme ich nabudúce dôkladnejšie preskúmali.“

Loeb ďalej uviedol, že je čas, aby vedci hľadali potenciálne „správy vo fľaši“, ako je Oumuamua, namiesto toho, aby hľadali iba rádiové signály ako dôkaz iných civilizácií.

Pre tých, ktorí pochybujú o existencii mimozemšťanov a myslia si, že sme vo vesmíre sami, Loeb hovorí, že je veľká pravdepodobnosť, že tomu tak nie je.

„Vieme, že polovica hviezd podobných slnku má planétu o veľkosti Zeme zhruba v rovnakej vzdialenosti od hviezdy, takže môže mať na povrchu tekutú vodu – to je chémia života,“ ďalej dodal: „To znamená, že ak hodíte kockami mnohokrát v galaxii Mliečnej dráhy, pravdepodobne nie sme sami a navyše pravdepodobne nie sme najostrejším koláčikom v nádobe, najmúdrejším dieťaťom v rade.“

V súčasnosti sa o tomto záhadnom objekte vedú veľké polemiky. Ako sme v úvode naznačili, tak vo svojej podstate nevieme, o čo presne ide. Jediné čo vieme dnes s istotou povedať je, že ide o prvý nám známy medzihviezdny objekt zistený pri prechode našou slnečnou sústavou. Jeho dĺžka sa odhaduje približne na 100 až 1000 metrov a šírka a hrúbka na 35 až 167 metrov.

Čo si myslíte o tomto záhadnom objekte vy? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close