HuaweiSpravodajstvo

„HarmonyOS nie je kópiou Androidu“ hovorí popredný predstaviteľ Huaweiu

Huawei ním reaguje na rozdrobenosť operačných systémov, ktorá v nastupujúcej ére internetu vecí (IoT) je neudržateľnou

HarmonyOS je operačný systém spoločnosti Huawei, ktorý by mal v dohľadnej budúcnosti poháňať stovky miliónov zariadení, aspoň to si praje spoločnosť. Tento operačný systém si získal extra pozornosti na prelome polovici decembra minulého roka, kedy bol sprístupnený vo vývojárskej verzii pre smartfóny. Krátko na to sa objavili správy, ktoré hovorili, že operačný systém má veľmi blízko k Androidu.

Wang Chenglu, vedúci softvérového oddelenia spoločnosti Huawei Consumer Business Software Department, uviedol, že vznik operačného systému HarmonyOS nie je odpoveď na sankcie zo strany amerických úradov. Ďalej uviedol, že vyvíjaný systém nie je kópiou Androidu, či iOS, ktoré sú primárne určené pre smartfóny. O vyvíjanom operačnom systéme hovoril ako o panoramatickom systéme pre budúcnosť internetu vecí. Na tému upozorňuje portál sina.com.cn.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Systém Hongmeng (pozn. redakcie: ide o označenie HarmonyOS na domácom trhu) nie je kópiou systému Android, ani kópiou systému iOS, je to panoramatický operačný systém, ktorý skutočne stojí pred budúcnosťou éry internetu vecí…“

„Sankcie zo strany USA nemajú nič spoločné s vývojom HarmonyOS“

Wang ďalej prezradil, že vývoj operačného systému začal ďaleko predtým, ako sa dostali pod tlak amerických sankcií. Malo sa tak stať ešte v máji roku 2016. Zároveň však treba dodať, že bezpochyby sankcie spoločnosť motivovali, aby nezaspali na vavrínoch a akcelerovali jeho vývoj.

„Vonkajší svet môže špekulovať, či spoločnosť Huawei vyvinula systém Hongmeng kvôli sankciám USA, ale chcem vám povedať, že to tak nie je.“

Wang ďalej hovoril o tom, že súčasným problémom je vysoká rozdrobenosť operačných systémov. Nemal však na mysli len smartfóny, ale do úvahy bral aj rôzne systémy poháňajúce televízory, chytré hodinky a ďalšie zariadenia. Odhadol, že na trhu je aktuálne okolo 20 až 30 „živých“ operačných systémov. Preto je pre vývojárov veľmi problematické vytvárať aplikácie založené na rôznych platformách. Práve táto rozdrobenosť mala byť jedným z dôvodov, prečo Huawei v minulosti uvažoval, ako aj začal, aktívne pracovať na tomto projekte.

Cieľom spoločnosti Huawei je dosiahnuť využitie jedného systému na splnenie systémových požiadaviek na veľký aj malý hardvér. Inými slovami, aby vývojári vyvíjali aplikácie pre „jeden“ systém pre stovky rôznych zariadení.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close