ANDROIDBezpečnosťNávody

Hapruje vám smartfón? Možno máte v ňom vírus! Toto sú najčastejšie príznaky, že máte v zariadení škodlivý softvér

Vírusy a malvér nie sú už v prípade smartfónov neznámym pojmom. Ako možno identifikovať škodlivý softvér v Android smartfóne?

Pravdepodobne sa všetci zhodneme na tom, že na internete nájdeme obrovské množstvo rôzneho škodlivého softvéru. Problémom pritom nie je len škodlivý softvér, ktorý sa nám spája najmä s počítačmi, ale v čoraz frekventovanejšej miere sa s ním môžeme stretnúť aj v prípade mobilných telefónov, našich smartfónov.

V prípade mobilných zariadení škodlivý softvér je o to nebezpečnejší, že ho častokrát nevieme riadne identifikovať. Dôvodom je, že jednoducho nemáme dostatok skúsenosti na to, aby sme ho odhalili, resp. aby sme nezvyčajné správanie našich zariadení prisúdili vírusu. To je aj jeden z dôvodov, prečo vám nižšie prinášame hlavné príznaky, kedy by ste mali spozornieť, že nie všetko je v poriadku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zvláštne správanie smartfónu

Bežným spôsobom, ako možno identifikovať škodlivý software je, ak si všimnete nezvyčajné správanie zariadenia. Napríklad, váš telefón sa nečakane rozsvecuje, hoci s ním nepracujete, alebo vydáva rôzne podivné zvuky, či zhasína v situáciách, kedy s ním pracujete. Prípadne ďalším častým príznakom je, že v telefóne máte nainštalované také aplikácie, ktoré si nepamätáte, že ste si do zariadenia nahrali.

Nezvyčajne rýchle vybíjanie batérie

Ďalším príznakom, že niečo nie je, ako by malo, je nezvyčajne rýchle vybíjanie batérie zariadenia. Určite, tak ako každý z nás, tak aj vy máte určité vzorce a rutinu, ako narábate so smartfónom. Ráno ho napríklad odpojíte z nabíjačky, pozriete si Facebook, v práci si pozriete opäť sociálne siete, skontrolujete e-maily a večer ho dáte nabíjať. Ak ste zo dňa museli zmeniť vaše návyky, napríklad musíte smartfón nabíjať už aj v práci, bez toho aby ste zmenili „bežnú aktivitu“, tak môže ísť o príznak toho, že v smartfóne máte vírus. Dôvodom je, že škodlivý softvér pravdepodobne pracuje na pozadí, napríklad prijíma a odosiela dáta v dôsledku čoho vaše zariadenie spotrebúva viac energie.

Smartfon vybijanie baterie
Zdroj: vosveteit.sk

Nezvyčajné zvuky na pozadí

Pri telefonovaní by zvuk mal byť krištáľovo čistý. Začal vám zrazu šušťať zvuk, či váš hlas? Nuž, aj to môže byť príznakom, že máte v telefóne škodlivý softvér. Rovnako treba povedať, že s týmto problémom sa možno stretnúť vo zvýšenej miere, keď používate rôzne aplikácie určené na nahrávanie hovorov. Druhým dychom však treba povedať, že niekedy zvuky na pozadí môžu jednoducho znamenať, že máte zlý signál a preto netreba hneď spanikáriť, že niečo nie je v poriadku.

Dostávate náhodné SMS správy s overovacími kódmi?

Dnes, veľká časť aplikácií požaduje prístup k mnohým častiam a funkciám zariadení, ktoré častokrát na riadne fungovanie ani nepotrebujú. Výnimkou nie sú ani notifikácie. V prípade, ak často dostávate rôzne overovacie kódy bez toho, aby ste predtým vykonali nejakú akciu s ktorou má SMS správa súvis, tak by ste sa mali mať na pozore. Dôvodom je, že vás môžu niektoré aplikácie potenciálne prihlasovať k rôznym predplatným službám. Mimochodom, mnoho týchto škodlivých aplikácií často už mení taktiku a neprihlasuje vás k predraženým službám, ale k lacnejším. Dôvodom je, že pri menších transakciách, si to jednoducho nevšimnete a môžu sa častejšie opakovať.

SMS overovaci kod
Zdroj: vosveteit.sk

Vyskočila vám spotreba mobilných dát?

Ďalší častý príznak, že sa deje niečo, čo by sa nemalo je, keď sa vám skokovo zvýši spotreba prenesených dát bez toho, aby bol na to riadny dôvod. Dôvod, prečo sa vám zvýšila spotreba, môže byť jednoduchý – prijímate alebo vo zvýšenej miere odosielate dáta na server útočníkov.

Vypínanie smartfónu trvá nezvyčajne dlho

Zariadenia Android sa zvyčajne rýchlo vypínajú, ale ak sa váš telefón vypína neobvykle dlho, môže to byť z dôvodu aplikácie, ktorá zaplňuje zdroje, skutočný hardvérový problém alebo chybný, či poškodený súbor programu. Ak ste sa však istý, že problémom nie je nejaká chybná aplikácia, či hardvér, tak to môže znamenať, že váš smartfón niekto na diaľku monitoruje, či ovláda.

Našli ste v správcovi súborov nezvyčajné dáta?

Ďalším príznakom že niečo nie je v poriadku je, ak v správcovi súborov nájdete dáta, o ktorých netušíte, odkiaľ sa zobrali. Ak nájdete nové súbory a priečinky, o ktorých viete, že ste ich nenainštalovali ako súčasť aplikácie alebo iným spôsobom, je možné, že je v telefóne nainštalovaný softvér na sledovanie alebo spyware.

Spravca suborov Android smartfon
Zdroj: vosveteit.sk

Zrazu vám poklesol výkon zariadenia

Ak sa vám zdá, že výkon vášho zariadenia bezdôvodne rapídne poklesol, tak rovnako môže ísť o príznak toho, že máte v smartfóne nežiadúci softvér. V tomto prípade vám odporúčame reštartovať zariadenie a ak nedôjde k vyriešeniu problému so spomalením zariadenia, tak sa pokúste identifikovať problémovú aplikáciu. Samozrejme, sústreďte sa najmä na posledné aplikácie, ktoré ste nainštalovali do svojho zariadenia.

Android spravca nainstalovanych aplikacii
Zdroj: vosveteit.sk

Zobrazujú sa vám v systéme rôzne pop-up okná?

Určite ste sa už stretli s reklamou na internete, kedy vám vyskočilo okno, ktoré vás varovalo pred vírusom, či inou hrozbou. Potom, ako ste na neho klikli, tak vás presmerovalo na pochybnú stránku, kde bola buď reklama, alebo „100%“ návod, ako sa zbaviť vírusov. Tak tento typ nechceného správania nie je výnimočným ani v prípade smartfónov. V prípade, ak sa vám v notifikačnej lište, či niekde inde v rozhraní smartfónu začali zobrazovať reklamy, tak určite túto situáciu nepodceňujte. Pokúste sa identifikovať vo vašom zariadení aplikácie, ktoré môžu byť strojcom tohto nechceného správania.

Pevne veríme, že s príznakmi vyššie, ste sa nestretli a ani do budúcnosti nestretnete.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close