Hackerské útoky v podobe ransomvérov môžu byť v budúcom roku ešte častejšie

Ransomvéry sa v očiach hackerských skupín ukázali ako vysoko účinné. Vďaka ich lukratívnosti môžeme počítať s ich častejším výskytom pri hackerských útokoch.

ransomware
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

S nebezpečnými útokmi vo forme ransomvérov sa v posledných rokoch akoby roztrhlo vrece. Odborníci varujú, že tento sofistikovaný a pre útočníkov veľmi lukratívny typ útoku bude v budúcnosti ešte častejší, informuje portál ZDNet.

Ransomvér v skratke

O špeciálnom type hackerského útoku označenom ako ransomvér sme na našom webe v minulosti hovorili už niekoľkokrát. Ide o špeciálny typ hackerského útoku, ktorého podstatou je infikovanie zariadenia v domácnosti, spoločnosti či inej organizácii, pričom následne je cieľom tohto útoku infikovať ostatné zariadenia v sieti. Po infikovaní zariadení dochádza ku zašifrovaniu dát a zobrazení špeciálnej výzvy, ktorá informuje používateľa o zašifrovaní disku a o nutnosti zaplatiť výkupné v Bitcoinoch.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zaplatenie výkupného je točenie sa v začarovanom kruhu

Problém však spočíva v tom, že pre hackerov nepatrí tento typ útokov medzi najzložitejšie, takže sa ku nemu inklinujú čoraz častejšie. Odstránenie vírusu je totižto takmer nemožné, pričom vypátranie útočníkov je taktiež v nedohľadne. Infikovanie cieľových zariadení však nie je v zle zabezpečenej sieti také zložité, samozrejme, hovoríme o sofistikovaných hackerských taktikách. Vyžadovanie výkupného, ktoré používatelia napadnutých zariadení vo veľkej častí prípadov aj zaplatia, však umožňuje hackerom investovať do svojho vybavenia. Do budúcnosti tak ide o naozaj zlú stratégiu, ktorá rozhodne nestojí za to.

“ Z pohľadu finančne motivovaného zločinca zostáva ransomvér najlukratívnejším typom kybernetického útoku, najmä ak sú obeťami podniky s vysokou hodnotou. Na konci roka 2020 počítačoví zločinci zintenzívňujú svoje útoky, aby maximalizovali svoje finančné zisky a zvýšili pravdepodobnosť získania platby,“ “hovorí Anna Chung, analytička pre výskum hrozieb kybernetickej bezpečnosti pre Unit 42 v Palo Alto Networks.

Hackerské skupiny však postupom času prichádzajú na ešte lepšie nátlakové taktiky, ako z používateľov napadnutých zariadení vytiahnuť ešte viac peňazí. Jednou z novo rozšírených taktík je aj vyhrážanie sa zverejnením citlivých údajov, ktoré sa hackerom podarilo nájsť na zašifrovaných úložiskách infikovaného zariadenia. Práve možný únik citlivých údajov častokrát donúti aj veľké spoločnosti ku tomu, aby požadované výkupné v kryptomene Bitcoin zaplatili. Síce anonymne, no úplne napriamo takýmto spôsobom podporujú už spomínané hackerské skupiny, ktoré majú v napádaní ďalších sietí ešte väčšiu motiváciu.

Budúci rok bude zrejme ešte horší

Vyhliadky na rok 2021 nie sú vôbec priaznivé, práve naopak. Koronakríza podľa odborníkov prinútila, respektíve akcelerovala prechod viacerých spoločností na cloudové úložiská. Práve tie by sa v budúcich rokoch mohli stať cieľom hackerských skupín. Ohrozené tak môžu byť ešte väčšie množstvá dát, ako aj ešte citlivejšie informácie.

Nutné investície do zabezpečenia

Jedinou, no zároveň dostatočne efektívnou zbraňou pred ochranou proti hackerským útokom, najmä v podobe ransomvérov, je investícia do kybernetického zabezpečenie ich sietí, ako aj zariadení. Udržovanie aktualizovaných zariadení a aktualizovaných zabezpečovacích softvérov je nutnosťou, no paradoxne, mnoho spoločností v posledných rokoch ich kybernetické zabezpečenie zanedbávalo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre