Gravitačné vlny môžu byť spôsobom, akým vedci odhalia planéty mimo našej galaxie

Špeciálne vesmírne observatórium, schopné tieto vlny zachytiť, má byť v prevádzke okolo roku 2034

LISA
Zdroj: ESA/Wikipedia

Vedci predpokladajú, že budú môcť jedného dňa odhaliť planéty mimo našej galaxie pomocou gravitačných vĺn, čo sú narušenia v časopriestore.

Za posledných 30 rokov sa vedcom podarilo identifikovať takmer 4 200 svetov, ktoré sa nachádzajú mimo Slnečnej sústavy. Tieto planéty vedci odhalili pomocou analýzy svetla, či už samotnej planéty, alebo hviezdy, popred ktorú planéta prechádzala. Ide o metódy ktoré nám umožnia odhaliť planéty, ukrývajúce sa v našej galaxii. Mimo nej je len drobná šanca, že sa vedcom podarí odhaliť planétu mimo Mliečnej dráhy. Píše o tom portál Space.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Jeden takýto prípad bola aj planéta HIP 13044b. O nej si vedci mysleli, že sa nachádza mimo našej galaxie, avšak toto tvrdenie bolo neskôr vyvrátené. V roku 2018 našli vedci dôkazy o „blúdiacich planétach“ mimo Mliečnej dráhy. V tomto prípade ide len o nepriame odhady.

Odhalenie gravitačných vĺn

V novej štúdii sa ale píše, že prvé planéty mimo galaxie sa dajú odhaliť nie pomocou svetelných signálov, ale pomocou gravitačných vĺn. Tie predpovedal Albert Einstein už v roku 1916. Dôležité je, že objekty, ktoré by za normálnych okolností zablokovali cestu pre svetlo, neovplyvnia gravitačné vlny. Problémom je, že gravitačné vlny bývajú veľmi slabé, preto sa ťažko zachytávajú.

V súčasnosti prebieha výstavba observatória, špecializujúceho sa na detekciu gravitačných vĺn. Ide o projekt Európskej vesmírnej agentúry, LISA (pozn. redakcie: Laser Interferometer Space Antenna). Observatórium by malo byť hotové okolo roku 2034. Misia LISA sa bude skladať z trojice satelitov, ktoré budú obiehať okolo Slnka, na podobnej obežnej dráhe ako Zem, preto sa budú držať v jej blízkosti. Každý zo satelitov bude obsahovať kocku, ktorá bude voľne poletovať vesmírom. Satelity budú starostlivo monitorovať polohu kocky, ktorá by mala reagovať na prítomnosť gravitačných vĺn.

Každý zo satelitov bude odtých druhých vzdialený milióny kilometrov. V princípe by mal každý zo satelitov odhaliť gravitačné vlny, s vlnovou dĺžkou až 30-miliónov km.

„Vďaka gravitačným vlnám budeme konečne vedieť odhaliť kozmické objekty, ktoré sa nachádzajú ďaleko od nášho solárneho susedstva,“ hovorí autorka štúdie, Camilla Danielski.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre