APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Google začal optimalizovať proces inštalácie aplikácií z Google Play pre prvých používateľov

Cieľom spoločnosti je zredukovať nielen úložný priestor, ktorý aplikácie zaberajú, ale aj zrýchliť proces inštalácie.

Ešte v druhej polovici minulého mesiaca sme mohli čítať prvé správy o tom, že Google sa chystá prekopať proces inštalácie aplikácií z Google Play. Najnovšie portál 9to5google upozorňuje na to, že prví používatelia majú dostupný nový spôsob optimalizácie inštalácie aplikácií.

Prečo potrebujete mať stiahnutú celú aplikáciu, ak využívate len časť funkcií?

Práve na otázku vyššie reaguje spoločnosť Google v súvislosti s optimalizáciou inštalácií aplikácií z obchodu Google Play. Inžinieri v spoločnosti Google pracujú na vývoji novej funkcii, ktorá si dala za cieľ zrýchliť proces inštalácie aplikácií a zredukovať ich kapacitu. V konečnom dôsledku by táto funkcia mala dopomôcť aj k tomu, aby aplikácie fungovali vo všeobecnosti svižnejšie a potrebovali menej výkonu vrátane RAM na svoje fungovanie.

Pre lepšiu ilustráciu si predstavte aplikáciu Facebook, ktorá má veľkosť okolo 100-megabajtov, ale využívate z jej funkcií len časť. Google chce docieliť to, aby ste si stiahli len časť aplikácie s funkciami, ktoré reálne používate. Keď budete neskôr chcieť využiť ďalšie funkcie, tak sa jednoducho doinštalujú, keď to bude nevyhnutné.

Podľa publikovaných správ spoločnosť Google začala túto funkciu postupne uvoľňovať pre prvých používateľov. My musíme dodať, že zatiaľ ju ešte nemáme dostupnú. Predpokladáme však, že dostupnú ju budeme mať v priebehu niekoľkých nasledujúcich dní, až týždňov.

Otázkou však zostane, či si funkciu používatelia vlastne všimnú a či prinesie očakávané ovocie. Samozrejme, ako obvykle, zhromažďovanie a analýza používateľských údajov vyvolávajú pochybnosti, aj keď si väčšina z nás pomaly na to zvyká. Google však v tomto prípade hovorí, že nedochádza k žiadnemu zberu osobných údajov a ani údajov zadávaných do aplikácií. 

„ (pozn. redakcie: funkcia) Nezhromažďuje tiež informácie o obsahu nahranom alebo stiahnutom v aplikácii, napríklad obrázky v informačnom kanáli sociálnych sietí alebo…“ hovorí Google prostredníctvom stránok podpory.

Či máte funkciu dostupnú, môžete zistiť pomocou cesty Viac > Nastavenia > Optimalizácia inštalácie aplikácií v aplikácii Google Play.

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close