Spravodajstvo

Google začal distribuovať Chrome vo verzii 100. Pozrite sa, čo prináša. PS: Prehliadač aj stratil jednu populárnu funkciu

Google prichádza s aktualizáciou svojho populárneho prehliadača. Aké zmeny môžeme očakávať od prehliadača Chrome 100?

Viac než 13 rokov trvalo, dnes už mimoriadne populárnemu prehliadaču z dielne Google na to, aby dosiahol trojciferné číslo svojej verzie. Jeho príchod je ale tu a s ním samozrejme prichádzajú aj isté zmeny. Na informáciu upozornil web howtogeek.com.

Najväčšia zmena hneď pri spustení

Ak má človek veľmi pozorné oči, tak prvú zmenu si všimne ihneď pri spustení prehliadača. Zmenené bolo totiž logo, ktorého farby sú po novom trochu viac sýtejšie. Spoločnosť rovnako odstránila tieňovanie loga pri prechodoch medzi farbami. Mimochodom, Google naposledy zmenil dizajn loga svojho prehliadača ešte v roku 2014. V každom prípade nejde o tak drastickú zmenu, ako medzi rokmi 2008 a 2011. Veď posúďte sami.

chrome vývoj loga
Zdroj: Google

Odstránená bol Zjednodušená režim

Chrome pre smartfóny umožňoval zapnutie zjednodušeného režimu, ktorého cieľom bolo najmä ušetriť dáta a zrýchliť načítanie stránok. Tento režim si napríklad ukladal základné údaje o navštívených stránkach a v prípade ich opätovného navštívenia použil uložené údaje na rýchlejšie načítanie stránky, čo malo vplyv aj na spotrebu dát. Tento režim v novej verzii prehliadača už nehľadajte, Google ho odstránil.

Ako zrychlit Chrome_zjednoduseny rezim_2
Zdroj: Vosveteit.sk

V Googlei ale majú názor, že stránky sú už teraz oveľa viac optimalizované a že tento režim už v podstate nemá zmysel. Táto zmena má vplyv na všetky verzie prehliadača, čiže nepomôže to, že zabránite aktualizácii.

Podpora viacerých monitorov pri webových aplikáciách

S verziou 100 je pre počítače dostupné aj Multi-Screen Window Placement API. Toto rozhranie vie detegovať využitie viacerých monitorov. Google to uvádza na príklade prezentácie, kedy na jednom monitore beží prezentácia a na tom druhom si prezentujúci číta poznámky. Takéto funkcie sú v bežných programoch dostupné už dlhší čas, no implementovanie tejto funkcionality do webových aplikácií trvalo istý čas.

Zlepšenie súkromia

Rôzne weby si doteraz vedeli z vašej návštevy zistiť údaje, ako napríklad váš operačný systém. Tieto údaje vedia byť užitočné, no taktiež narúšajú súkromie. Preto Chrome vystaví stopku poskytovaniu takýchto údajov.

Rýchle vypnutie zvuku na karte

Chrome už niekoľko rokov dozadu priviedol indikátor toho, že karta prehráva zvuk. Kliknutím na danú ikonu reproduktora ste vedeli veľmi rýchlo vypnúť zvuk, ktorý daná karta produkovala. Následne bola ale táto funkcionalita vypnutá. S verziou 100 bude ale znova dostupná, aj keď nie úplne v základe. Budete si ju musieť zapnúť cez Chrome Flags vyhľadaním výrazu chrome://flags/#enable-tab-audio-muting. Presný návod na to, ako používať Chrome Flags nájdete v tomto článku.

Zvyšné menšie aktualizácie

Tým, že Google má v pláne aktualizáciu svojho prehliadača každé štyri týždne, nevidíme s každou aktualizáciou veľmi veľké skoky. S verziou 100 ale môžeme očakávať napríklad pop-up okno pre Android zariadenia, ktoré nám umožní zatvoriť všetky karty naraz. Ďalej nás čaká rozhranie Digital Goods, ktoré je na správu digitálnych produktov a nákupov vo webových aplikáciách, alebo napríklad metóda NDEFReader makeReadOnly(), ktorá umožňuje webovým vývojárom nastaviť značky NFC natrvalo len na čítanie pomocou Web NFC.

Aplikáciu Google Chrome si na smartfóne aktualizujete cez svoj oficiálny obchod, na počítači sa program aktualizuje automaticky. Jeho verziu si viete skontrolovať kliknutím na tri bodky v pravom hornom rohu a výberom sekcie Pomoc. Tu už iba vyberiete možnosť O Google Chrome.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close