Google vysvetľuje, ako sa im podarilo zrýchliť prehliadač Chrome. Toto sa schováva za úspechom prehliadača!

Chrome dlhé roky pracuje na funkcii, ktorá mala spôsobiť výrazné zrýchlenie prehliadača! Pozrite sa, ako taká procedúra funguje.

Chrome internetovy prehliadac
Zdroj: Google

Mnoho z nás využíva Chrome, prehliadač od Googlu. Za tie roky sme si naň zvykli, či už pre jeho jednoduchosť, alebo pre synchronizáciu s jeho mobilnou verziou v našom smartfóne. Samozrejme, používanie prehliadača Chrome sa nezaobišlo bez menších chybičiek.

Pre jeho nadmerné využívanie operačnej pamäte (RAM) sa na neho vzniesla vlna kritiky a taktiež si to vyslúžilo celý rad memes. No Google nič nenecháva len tak a plne na pozadí pracuje na zlepšení jeho prehliadača. Dosiahol to napríklad obmedzením JavaScriptu na kartách, ktoré bežia na pozadí. Najnovšie experimenty z dielne Googlu ale našli riešenie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pomocou posledných experimentov sa zistilo, že takmer 20 percent okien prehliadača je úplne zakrytých inými oknami. Ak by sa s týmito oknami, ktoré sú zakryté, pracovalo ako s oknami na pozadí, bolo by možné dosiahnuť výrazné výhody v oblasti výkonu.

Na stave zakrytia, alebo ináč povedané, oklúzie, Google pracuje posledné tri roky. Tento projekt nazvali Native Window Occlusion, pretože chcú vedieť o stave a umiestnení natívnych okien iných ako Chrome na obrazovke používateľa.

Zisťovanie zakrytia okna

Problém ale nastal pri zisťovaní takýchto údajov. Operačný systém Windows priamo neposkytuje daný údaj, preto si ho Chrome musí vyrátať sám. Ak by šlo len o samotné Chrome okná, prehliadač by si ich vedel zoradiť, pretože o všetkých vie a vedel by zistiť, ktoré okno zakrýva iné. No Chrome musí zvážiť všetky okná mimo prehliadača, ktoré môže mať používateľ otvorené a vedieť o tom, či prekrývajú Chrome alebo nie.

Pri tomto sledovaní sú dôležité dva prvky. Prvým je výpočet tejto oklúzie, ktoré pozostáva zo zisťovania, či ostatné okná pred oknom prehliadača Chrome úplne zakrývajú tento prehliadač. Postupuje sa pri tom spredu dozadu. Druhým prvkom je rozhodnutie, kedy je tento výpočet potrebný.

Výpočet zakrytia okna

Teoreticky je tento výpočet veľmi jednoduchý. No v praxi sa Chrome stretáva s mnohými prekážkami ako napríklad prítomnosť viacerých monitorov, virtuálne plochy a mnoho ďalšieho. Pri tomto musia byť vývojári v Google mimoriadne opatrní, pretože ak výpočet ukáže, že okno je zakryté, no v skutočnosti je viditeľné, oblasť, kde užívateľ očakáva webový obsah bude biela. To by určite nezlepšilo dojem z používania prehliadača.

Táto oklúzia ale nemôže byť rátaná neustále, pretože by to znížilo výkon prehliadača. Tu ale prichádza na pomoc Windows, ktorý umožňuje zaznamenávanie zmien, či už posunu okien, ich minimalizáciu a podobne. Pri zistení zmeny preto Chrome zapne procedúru výpočtu oklúzie.

No je to stále o rovnováhe, pretože Chrome nechce výpočet oklúzie vykonávať príliš často, no zas ani nechce premeškať udalosť, ktorá by spôsobila zviditeľnenie okna. Preto je spolupráca operačného systému a prehliadača veľmi dôležitá.

Čo sa týka nejakého zhodnotenia prínosu tejto funkcie, tak za posledný rok, od kedy je táto funkcia k dispozícii všetkým užívateľom Chrome (október 2020) dosiahol Chrome viac než pozitívne výsledky.

25-percentné zrýchlenie spustenia prehliadača, 3-percentné zníženie využívania grafickej karty alebo 20-percentné zníženie vykreslených snímok sú len dôkazom toho, že táto funkcia z dielne Google môže sláviť úspech.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre