Zaujímavosti

Google vypína populárnu službu goo.gl, ktorá slúži na skracovanie odkazov a analytiku

Určite mnohí z vás využívali službu goo.gl, ktorá je šikovným nástrojom na skracovanie odkazov. V bežnom živote bola využiteľná hlavne za účelom, aby ste svojim kamarátom alebo známym neposielali dlhokánske odkazy, ale len skrátený odkaz. Službu však využívali aj viaceré webstránky, ktoré vedeli pomocou nej monitorovať počet aktívnych preklikol, z akého zariadenia používatelia prišli, aký internetový prehliadač použili a podobne.

Zdroj: vlastný

Na základe týchto dát ste vedeli neskôr zistiť napríklad z ktorých kanálov vám prúdia návštevníci na web, či používajú PC alebo smartfóny na základe čoho ste vedeli neskôr napríklad lepšie optimalizovať rozhranie stránky a podobne.

Skracovaniu odkazov cez goo.gl bude čoskoro koniec

Nuž, najnovšie podľa oznámenia priamo na stránkach služby sa budeme s ňou musieť pomaly lúčiť. Píše sa tam totiž, že: „Od 30. marca 2018 budeme postupne vypínať podporu pre goo.gl URL skracovač. Od 13. apríla len existujúci používatelia budú môcť naďalej vytvárať skrátene odkazy cez goo.gl konzolu. Budete môcť sledovať analytické dáta a sťahovať informácie o vašich skrátených odkazoch v .csv formáte po dobu jedného roka až do od 30. marca 2019, vtedy vypneme službu kompletne….“

Zdroj: vlastný, goo.gl, úvodný obrázok: vlastný

Tagy

Martin Borko

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky s dosahom viac ako 6000 unikátnych čitateľov denne.

Pridaj komentár

Close
Close