fbpx
ANDROIDSpravodajstvo

Google vylučuje z možnej podpory pre Android 11 stovky smartfónov. Je to aj Váš prípad?

Google má v pláne zvýšiť minimálne hardvérové špecifikácie

Android 11 je v súčasnosti dostupný pre viacero smartfónov v rámci BETA programu, pričom postupne pribúda jedno zariadenia za druhým. Dnes už však vieme takmer so 100% určitosťou povedať, že stovky, ak nie tisíce smartfónov nedostanú aktualizáciu na Android 11 zo strany výrobcov a ani nebudú poháňané najnovším operačným systémom, keď opustia výrobné fabriky. Dôvodom je, že Google má v pláne zvýšiť minimálne hardvérové špecifikácie. Na tému upozorňuje portál xda-developers.com.

Android 11 nečakajte na smartfónoch s malom RAM pamäťou

Spoločnosť Google má v pláne od 4. kvartálu tohto roka zaviesť nové pravidlo, že Android 11 nebude dostupný pre smartfóny s operačnou pamäťou 2GB RAM alebo menej. V praxi to znamená, že stovky takzvaných low-entry smartfónov nebudú môcť byť predstavené a ani aktualizované  na najnovšiu verziu operačného systému Android.

Ďalšou novinkou je, že všetky novo predstavené smartfóny s Androidom 10, ktoré majú 2GB RAM, resp. menej, budú musieť byť poháňané Androidom vo verzii Go. Ide o odľahčenú verziu operačného systému, ktorá je optimalizovaná pre menej výkonné zariadenia s tým, aby bola zachovaná plná funkčnosť Androidu. Optimalizácia sa dotýka aj samotných aplikácií, ktoré sú ochudobnené napríklad o rôzne grafické nadstavby. Mimochodom, operačný systém Android Go bol pôvodne navrhnutý pre zariadenia s 1GB RAM. Nebolo však povinnosť výrobcov, aby ho predinštalovali do svojich zariadení. Tí mali totiž v rozhodovaní voľné ruky, akú verziu operačného systému si zvolia.

Okrem iného Google zruší možnosť certifikácie GSM služieb pre zariadenia s 512MB. V praxi by to malo znamenať, že s operačným systém Android Go uvidíme všetky nové smartfóny, ktoré budú disponovať kapacitou RAM pamäte o veľkosti 1GB až 2GB. Vo všeobecnosti by to malo však priniesť vyšší komfort v používaní lacnejších zariadení pre koncových zákazníkov.

Druhým dychom však treba dodať, že rok čo rok pribúdajú nároky na operačný systém, a preto sa nemožno tomuto kroku diviť.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close