BezpečnosťSpravodajstvo

Google vám chce uľahčiť proces zmeny hesiel, ktoré boli prezradené. Pozrite sa, ako to chce docieliť!

Google pre Chrome uvoľňuje funkciu, ktorej cieľom je zjednodušiť proces zmeny hesla v službách, kde došlo k prezradeniu prihlasovacích údajov.

Prihlasovacie údaje do jednotlivých služieb sú vo všeobecnosti problémom. Dôvodom je, že s pribúdajúcimi službami, ktoré využívame, pribúdajú aj heslá, ktoré si musíme pamätať. Mnohí z nás majú preto tendenciu používať jedno heslo naprieč desiatkami služieb. Problémom však je, že ak dôjde k prezradeniu hesla v jednej službe, tak útočník automaticky získa prístupové údaje aj k ďalším. Rovnako treba dodať, že informácia o úniku dát sa častokrát k používateľovi ani nedostane.

Google preto v minulosti priniesol funkciu pre prehliadač Chrome, ktorá umožňuje aktívne upozorniť používateľa na to, že jeho heslo bolo v nejakej službe prezradené. Spoločnosť za týmto účelom monitoruje viacero databáz, a to ako verejných, tak aj neverejných. Častokrát tieto upozornenia však ignorujeme s domnienkou, že danú službu už nepoužívame, alebo funkciu upozornenia nemáme aktívnu. Prípadne ju odignorujeme z dôvodu, že sa nám jednoducho nechce riešiť vzniknutú situáciu. A práve na tento problém reaguje najnovšia funkcia, ktorú spoločnosť Google začala zavádzať do prehliadača Chrome.

Chrome nám uľahčí proces zmeny hesla

Bezpečnostní analytici spoločnosti Google si uvedomujú, že zmena hesla naprieč jednotlivými službami je vcelku zdĺhavou a mnohých používateľov odradí od toho, aby si zmenili heslo, hoci bolo prezradené. Táto prax predstavuje veľké bezpečnostné riziko obzvlášť v prípadoch, kedy je potrebné heslo zmeniť vo viacerých službách.

Dobrou správou je, že proces zmeny hesla, by mohol byť do budúcnosti oveľa jednoduchším. Google totiž ohlasuje, že prehliadač Chrome nám pomôže zmeniť heslo v prípade, ak bolo prezradené.

„Odteraz vám Chrome pomôže zmeniť heslá jediným klepnutím. Na podporovaných weboch sa pri každej kontrole hesiel v prehliadači Chrome zobrazí heslo, ktoré mohlo byť zneužité. V Asistentovi uvidíte tlačidlo „Zmeniť heslo“. Keď klepnete na tlačidlo, Chrome nielen prejde na web, ale prejde aj celým procesom zmeny hesla.“ píše Google v publikovanom blogu.

Pre lepšiu ilustráciu, ako táto funkcia funguje, si môžete pozrieť heslo nižšie.

Oceníte túto funkciu? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch. Google okrem iného dodáva, že v priebehu tohto roka sa chystá uvoľniť ďalšie funkcie pre prehliadač Chrome, resp. správcu hesiel, ktoré majú zvýšiť bezpečnosť účtov.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close