ANDROIDSpravodajstvo

Google v Androide 11 zavedie novú povinnosť pre výrobcov smartfónov, ktorá ovplyvní proces aktualizácií

Hoci proces A/B aktualizácií je tu od Androidu 7.0, tak aj napriek tomu, mnoho výrobcov tento proces aktualizácií ignoruje

Google ešte príchodom Androidu vo verzii 7.0 zaviedol takzvané A/B aktualizácie, ktoré však nie sú do dnešných dní povinnými. Vo svojej podstate išlo o duplikovanie určitých diskových oddielov pri zavádzaní nových aktualizácií. Zmysel vytvárania záloh je v tom, že ak sa niečo „pokazí“, tak systém je schopný načítať potrebné dáta zo zálohy.

Vo veľmi zjednodušenej podobe, môžeme tento systém opísať ako proces, kedy existovali dva virtuálne oddiely. Jeden A a jeden B. Keď smartfón bol aktualizovaný, tak dáta z oddielu A boli automaticky presunuté na oddiel B (pôvodný oddiel A bol nahradený aktualizáciou). Následne po reštartovaní smartfónu, sa načítal nový oddiel, a ten pôvodný fungoval ako záloha. Tento proces sa neustále opakoval. Dôvodom tohto spôsobu aktualizovania zariadení spočíva v tom, že v prípade, ak nastal problém s oddielom A, tak mohol byť nahradený oddielom B.

Android proces aktualizacii A_B
Zdroj: xda-developers.com

Nie všetci výrobcovia smartfónov na tento systém však pristúpili. Napríklad zariadenia ako Samsung Galaxy S20, Oppo Find X2 a mnoho ďalších, tento proces aktualizácií nepodporujú. Fungujú na tom princípe, že keď príde nejaká aktualizácia, tak jednoducho nahradí aktuálnu verziu systému bez toho, aby sa vytvárala záloha. Dôvodom prečo výrobcovia tento proces aktualizácií ignorujú, je vskutku vysoká náročnosť na pamäť zariadenia, obzvlášť v prípade, ak zariadenie prichádzajú na trh s množstvom predinštalovaného softwaru. Okrem iného výrobcovia smartfónov nechcú meniť niečo, čo už dlho funguje.

Aktuálne informácie, s ktorými prišiel portál xda-developers.com hovoria o tom, že tento systém procesu aktualizácií by mal byť od verzie Androidu 11 povinný  pre všetkých výrobcov vrátane tých, ktorí proti tomuto dlho vzdorovali. Odvolávajú sa na softwarových inžinierov spoločnosti Google, ktorí v rámci programu AOSP Gerrit predložili tento spôsobu aktualizácií ako povinnosť. Zároveň treba dodať, že táto povinnosť by mala byť povinnou len pre novopredstavené zariadenia.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close