ANDROIDSpravodajstvo

Google uvoľňuje pre Android smartfóny nové funkcie. Ktoré z nich využijete?

Google oznámil 6 noviniek, ktorými vylepšuje skúsenosti s Androidom. Pozrite si ich prehľad nižšie!

Väčšinou nové funkcie do našich smartfónov zavítajú prostredníctvom veľkých softwarových aktualizácií. Príkladom môže byť pripravovaný Android 12, ktorý je doslova nabitým novinkami. O to viac nás teší, že pred jeho uvoľnením, Google začal distribuovať nové funkcie naprieč aktuálnou verziou Androidu a ďalšími službami spoločnosti. Jednotlivé funkcie by mali byť prítomnými v našich zariadeniach v priebehu najbližších dní až týždňov. Poďme sa pozrieť na ich prehľad.

Kontrola hesiel naprieč Android aplikáciami

V prípade, ak používate funkciu automatického dopĺňania prihlasovacích údajov prostredníctvom Google účtu, tak potom táto nová funkcia, ktorú spoločnosť začala uvoľňovať, je pre vás ako stvorenou. Nová aktualizácie pre funkciu automatického dopĺňania prihlasovacích údajov najnovšie získava funkciu kontroly hesiel naprieč Android aplikáciami.

„Keď teraz zadáte heslo do aplikácie v telefóne pomocou funkcie Automatické dopĺňanie pomocou Googlu, skontrolujeme tieto poverenia na základe zoznamu známych napadnutých hesiel – teda hesiel, ktoré už boli potenciálne ukradnuté a zverejnené na webe.“ píše Google v publikovanom bloku.

Zdroj: Google

V prípade, ak funkciu aktívne nepoužívate, tak  sa k nej dostanete pomocou cesty Systém > Jazyky a vstup > Pokročilé a klepnite na Službu automatického dopĺňania (pozn. redakcie: ide o cestu pre čistý Android. Od výrobcu k výrobcovi môže byť cesta mierne odlišnou).

Plánovanie odoslania správ

Približne pol miliardy ľudí využíva pravidelne na komunikáciu so svojím okolím správy. Najnovšie spoločnosť pridáva možnosť plánovania odoslania správ. Znamená to, že správu môžete napísať napríklad v tomto momente, ale odoslať ju budete môcť na pozadí smartfónu o  niekoľko hodín neskôr. Spoločnosť týmto reaguje na rôzne časové zóny naprieč svetom.

Planovanie odoslanie sprav
Zdroj: Google

Nová verzia aplikácie TalkBack

TlakBack je službou, ktorú väčšina ľudí nepozná, nemajú na to dôvod. Ale o to viac je užitočnou pre ľudí, ktorí majú problémy so zrakom. Vo svojej podstate ide o pokročilú čítačky obrazovky pre Android. Najnovšie táto služba je schopnou reagovať na spätnú väzbu zo strany používateľov vrátane podpory nových dotykových gest.

„Vďaka hovorenej spätnej väzbe a gestám umožňuje TalkBack systém Android ešte dostupnejším a otvára plný zážitok z telefónu bez toho, aby ste sa museli pozerať na svoju obrazovku.“

Ak túto službu nemáte vo svojom smartfóne aktívnu, tak ju môžete priniesť k životu pomocou stiahnutia Služieb dostupnosti pre Android prostredníctvom odkazu nižšie.

Služby dostupnosti pre Android
Služby dostupnosti pre Android

Vylepšený Google Asistent

„Majte ruky viac voľnými“ – tak týmito slovami Google predstavuje vylepšenú verziu hlasového asistenta.  Spoločnosť hovorí, že hlasový asistent teraz funguje oveľa lepšie a to aj v situáciách, kedy je obrazovka uzamknutou, či je smartfón vzdialený od vás na niekoľko metrov. Ak chcete Asistenta využiť, keď je váš telefón uzamknutý, čo najlepšie, stačí zapnúť osobné výsledky uzamknutia obrazovky v nastaveniach Asistenta a povedať „Hej Google“, aby ste mohli odosielať textové správy, uskutočňovať hovory a podobne.

Tmavá téma pre Google Mapy

Jednou z ďalších noviniek je podpora tmavého režimu pre aplikáciu Google Mapy, ktorá by mala dostupnou pre všetkých používateľov naprieč svetom v priebehu nasledujúcich dní.

Google Mapy Tmavy rezim
Zdroj: Google
Mapy Google
Mapy Google
Developer: Google LLC
Price: Free

Vylepšená služba Android Auto

Posledné vylepšenia, na ktoré spoločnosť upozorňuje, sa dotýkajú služby Android Auto. Spoločnosť napríklad hovorí, že používatelia si v službe Android Auto môžu po novom zmeniť pozadie, pribudli rôzne hlasové hry a podobne. Tie mimochodom môžete zapnúť pomocou hlasového povelu “Hey Google, play a game” počas zapnutej služby Android Auto.

Android Auto_nove funkcie
Zdroj: Google

Google ďalej hovorí, že tiež sprístupňuje nové skratky na úvodnej obrazovke, ktoré poskytujú jednoduchší prístup ku kontaktom, či hlasovému asistentovi, pomocou ktorého môžete napríklad na diaľku ovládať niektoré funkcie auta, či zistiť informácie o počasí a podobne. Okrem iného u automobilov so širšími obrazovkami toho zvládnete viac pomocou rozdelenej obrazovky, ktorá obsahuje pohľad na Mapy Google a ovládacie prvky médií v reálnom čase.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close