APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Google uvoľňuje Chrome 95: Pozrite sa na hlavné vylepšenia prehliadača, ktoré by ste nemali prehliadnuť

Google začal s distribúciou prehliadača Chrome vo verzii 95. Tá prináša nielen nové bezpečnostné prvky, ale i ďalšie vylepšenia.

Možno ste si to ani nevšimli, ale spoločnosť Google začala včerajším dňom distribuovať novú verziu prehliadača Chrome, ktorá prináša viacero noviniek a vylepšení. Poďme sa teraz spolu pozrieť na to, čo pribudlo. Na nové funkcie upozorňuje portál howtogeek.com.

Vylepšená ochrana platieb

Nakupovanie prostredníctvom online služieb môže byť v niektorých situáciách rizikové, avšak spoločnosť Google sa snaží, tieto rizika v čo najväčšej miere eliminovať. Chrome 95 dostáva novú vrstvu ochrany pri internetových platbách.

Cieľom spoločnosti je spraviť proces platby čo najjednoduchším a zároveň čo najbezpečnejším pre používateľov. Práve preto uvoľňuje funkciu, ktorá umožní tretím stranám, najmä bankám, pri autentifikácií platby vyžadovať aj biometrickú autentifikáciu používateľa, napríklad prostredníctvom zosnímania prstu odtlačku používateľa.

Funkcie autentifikacie platieb biometrickymi udajmi_chrome verzia 95
Zdroj: howtogeek.com

Webové aplikácie môžu byť uprednostňovanými pred webom

Ďalšia zmena, ktorá prichádza s novou verziou prehliadača Chrome, je takzvaný „URL handlers“, teda obsluha URL adries. Čo si však pod tým môžeme predstaviť? Táto funkcia umožní predvolene otvárať internetové odkazy vo webovej aplikácií (ak ňou služba, či stránka disponuje). Pre používateľov to má výhodu najmä v tom, že webové aplikácie sa ešte viac podobajú „na skutočné“ natívne aplikácie. Inými slovami, sú častokrát lepšie ovládateľné, či majú ďalšie dodatočné funkcie v porovnaní s webom. Pre lepšiu ilustráciu si predstavte, že idete otvoriť internet banking. Namiesto toho, potom ako kliknete na možnosť prihlásenia, sa vám neotvorí nová stránka, ale priamo natívna aplikácia Internet bankingu, akú nájdete napríklad v smartfóne.

otvaranie URL adries vo webovych aplikaciach
Zdroj: howtogeek.com

Eyedropper

Určite ste už niekedy videli nejaký obrázok na internete, ktorý vás zaujal, napríklad unikátnou farbou. Ak ste chceli zistiť, o aký odtieň farby ide, tak ste museli prácne obrázok stiahnuť a vložiť ho napríklad do aplikácie Skicár, prostredníctvom ktorej ste vedeli identifikovať odtieň farby. Spoločnosti Google sa preto rozhodla do prehliadača Chrome vložiť Eyedropper API. Ide o vývojárske nástroje, ktoré umožnia vývojárom vytvoriť jednoduchším spôsobom funkciu kvapátka, prostredníctvom ktorého budú môcť používatelia odhaliť kód farby, ktorá ich zaujíma a to priamo na webe.

Možnosť uloženia skupiny kariet

Jednou z funkcií, ktorú relatívne nedávno priniesol Google do prehliadača Chrome, je možnosť vytvorenia Skupín kariet. Z nejakého dôvodu však chýbala možnosť ich uloženia a tak, potom ako ste zatvorili prehliadač, tak skupina kariet zmizla. Najnovšie sa táto funkcia objavila vo verzii prehliadača Chrome, ale ako experimentálna funkcia. Zapnúť ju môžete potom, ako si otvoríte „chrome://flags“ a vyhľadáte funkciu „Tab Groub Save“, ktorú treba zapnúť. Potom si budete môcť ukladať skupiny kariet. Inými slovami, skupinu kariet môžete vytvoriť ako obvykle, ale namiesto toho, aby ste ju museli znova neskôr vytvárať, ak ju zatvoríte, môžete skupinu jednoducho „uložiť“.

Funkcia ulozenia Skupin kariet_chrome
Zdroj: Vosveteit.sk

V prípade, ak vás zaujíma viac podrobností o tom, čo prináša nová verzia prehliadača, tak vám dávame do pozornosti video publikované spoločnosťou Google v súvislosti s uvoľnením Chromu 95.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close