BezpečnosťSpravodajstvo

Google upozorňuje na podvodné e-maily a phishing útoky spojené s ochorením COVID-19

Služba Gmail sa denne potýka s viac ako 100 miliónmi phishing e-mailov, ktoré chcú s používateľov vytiahnuť citlivé informácie

Internetoví podvodníci si nedajú pokoj ani počas celosvetovej pandémie. Vo veľkej časti prípadov sa situácia ohľadom bezpečnosti výrazne zhoršila a to najmä kvôli tomu, že podvodníci často využívajú práve ochorenie COVID-19 na to, aby z ľudí vytiahli dôležité citlivé informácie, či bankové údaje. Najčastejším nástrojom, ako tieto informácie z ľudí vytiahnuť, je používanie phishing e-mailov, respektíve spam správ, ktoré často obsahujú škodlivý softvér, poprípade naň odkazujú.

Útoky, ktoré Google vidí a aktívne ich blokuje

O najnovších internetových hrozbách v rámci e-mailovej schránky Gmail informovala len nedávno spoločnosť Google. Ako spoločnosť uvádza vo svojom nedávnom blogu, služba Gmail blokuje každý deň viac ako 100 miliónov phishing emailov. Počas minulého týždňa spoločnosť zaznamenala až 18 miliónov e-mailov s malvérom a phishing e-mailov denne, ktoré súviseli s ochorením COVID-19. Ku tomuto už obrovskému počtu podvodných e-mailov denne môžme ešte pripočítať ďalších 240 miliónov spam správ týkajúcich sa ochorenia COVID-19, ktoré služba Gmail denne vyfiltruje. Podľa spoločnosti Google sa darí službám zablokovať 99,9% e-mailov s malvérom, spam správ, či phishing e-mailov, ktoré by sa za normálnych okolností dostali až do schránky samotných používateľov.

Phishingové útoky a podvody, ktoré vidíme, využívajú strach aj finančné nabádanie na vytvorenie naliehavosti pri snahe vyzvať používateľov, aby na ne reagovali. Tu je niekoľko príkladov:

  • Odcudzenie identity autoritatívnych vládnych organizácií, ako je Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), na získavanie podvodných darov alebo distribúciu škodlivého softvéru. Zahŕňa to mechanizmy distribúcie stiahnuteľných súborov, ktoré často do zariadení nainštalujú zadné dvierka.

    google gmail covid19
    Zdroj: Google

  • Zvýšené pokusy phishingu, ktorého cieľovou skupinou sú ľudia pracujúci z domu.
google gmail covid19 2
Zdroj: Google
  • „Inštrukcie“ ku vyťaženiu štátnych stimulačných balíčkov a e-maily napodobňujúce vládne inštitúcie.
google gmail covid19 3
Zdroj: Google
  • E-maily zameriavajúce sa na podniky, ktoré sú zatvorené kvôli miestnym epidemiologickým opatreniam.
google gmail covid19 4
Zdroj: Google

Proaktívny prístup z hľadiska bezpečnosti

„Zaviedli sme proaktívne monitorovanie škodlivého softvéru súvisiaceho s COVID-19 a phishingu v našich systémoch a pracovných postupoch. V mnohých prípadoch tieto hrozby nie sú nové – sú to skôr existujúce kampane s malvérom, ktoré boli jednoducho aktualizované, aby využili zvýšenú pozornosť na COVID-19,“ informuje spoločnosť Google.

Už existujúce služby najnovšie spolupracujú s rozhraním Safe Browsing API, ktoré chráni používateľov v prehliadačoch Chrome, v službe Gmail ale aj vo všetkých ostatných integrovaných produktoch. Bezpečné prehliadanie pomáha ochrániť viac ako 4 miliardy zariadení každý deň tým, že používateľom proaktívne zobrazuje upozornenia a varovania, keď sa čo i len pokúšajú navštíviť nebezpečné stránky, poprípade si chcú stiahnuť nebezpečné súbory. Pri prehliadaní však treba byť ostražitý aj naďalej, keďže ani pokročilé a moderné služby spoločnosti Google nezaručujú dokonalú bezpečnosť na internete.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close