fbpx
SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Google spúšťa prevádzku nového podmorského optického káblu Dunant. Ťažiť budeme z toho aj v Európe!

Nové optické prepojenie naprieč Atlantickým oceánom poskytuje rekordnú prenosovú kapacitu až 250 terabitov za sekundu.

Spoločnosť Google definitívne spúšťa prevádzku svojho doposiaľ najpokročilejšieho optického prepojenia dvoch kontinentov. Do prevádzky sa po niekoľko ročnej výstavbe a testovaní dostáva podmorský optický kábel s názvom Dunant, prepájajúci USA s kontinentálnou Európou. Nový a zatiaľ najrýchlejší podmorský optický kábel spoločnosti Google má podporiť transformáciu firiem na cloudové riešenia vo všetkých kútoch sveta. Služby spoločnosti Google budú vďaka tomuto prepojeniu ešte prístupnejšie, rýchlejšie a inteligentnejšie.

Názov Dunant nesie po držiteľovi Nobelovej ceny za mier

Nový podmorský optický kábel Dunant nesie aj symbolický názov na počesť zakladateľa Červeného kríža a prvého držiteľa Nobelovej ceny za mier, Henryho Dunanta. Káblové prepojenie spája Virginia Beach v USA so Saint-Hilaire-de-Riez na francúzskom pobreží Atlantického oceánu. Výstavbu doposiaľ najrýchlejšieho optického prepojenia mala na starosti spoločnosť SubCom, ktorá je globálnym partnerom spoločnosti Google práve v oblasti výstavby podmorských optických prepojení.

Rekordná prenosová kapacita

Káblové prepojenie Dunant naprieč Atlantikom je prvým diaľkovým podmorským optickým káblom s dizajnom 12 vláknových párov s multiplexovaním s priestorovým rozdelením (technológia) SDM. Vďaka tomu ponúka rekordnú prenosovú kapacitu až 250 terabitov za sekundu (Tbps) naprieč celým oceánom. Zvýšená kapacita je zabezpečená najmä na nákladovo efektívnom princípe, keďže sa využilo až 12 párov na rozdiel od 8 či 6 párov, ktoré sa využívali v minulosti. Oproti predchodcom kábel Dunant disponuje aj ďalšími technológiami, ktoré umožnili zredukovanie jednotlivých zosilňovačov, čo však nijako nezasiahlo prenosovú kapacitu, práve naopak.

Transformácia firiem na cloudové riešenia

Nie je prekvapením, že spoločnosť Google sa aj týmto spôsobom snaží o sprístupnenie svojich cloudových riešení spoločnostiam vo všetkých kútoch sveta. Spoločnosti aj vďaka novému prepojeniu USA a kontinentálnej Európy môžu naplno využívať cloudové služby spoločnosti Google, či už ide o základné aplikácie, či inteligentné riadenie spoločností a multi-cloudové riešenia pre obrovských gigantov.

google podmorsky kabel grace hopper
Zdroj: Google Cloud

Kábel Dunant nie je posledným počinom a snahou o ešte lepšie prepojenie všetkých kontinentov pomocou podmorského optického pripojenia. Spoločnosť ešte v minulom roku ohlásila výstavbu ďalšieho obrovského podmorského káblu, ktorý spojí USA s Veľkou Britániou a Španielskom zároveň. Projekt nesie názov Grace Hopper a podľa zverejnených informácií pôjde po jeho dokončení o prepojenie s najväčšou kapacitou. Jeho spustenie je momentálne naplánované na rok 2022.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close