ANDROIDHuaweiSpravodajstvo

Google: Smartfóny Huawei predstavené po 16. máji 2019 nepodporujeme. Preto sa vystavujete riziku

Google vysvetľuje, aký reálny dopad majú sankcie zo strany USA na používateľov smartfónov Huawei, a to ako starších, tak aj nových.

Rok 2019 bol pre spoločnosť Huawei bezpochyby nezabudnuteľným. Dôvodom je prebiehajúci konflikt s americkou garnitúrou, ktorý jej zakázal využívať americké technológie vrátane služieb. To bol aj jeden z dôvodov, prečo spoločnosť bola nútená akcelerovať vývoj Mobilných služieb Huawei.

Zákaz zo strany americkej vlády sa dokonca sťahuje aj na služby ako sú Youtube, obchod Google Play, Google Mapy a ďalšie. Spoločnosť Google z toho dôvodu niekoľko hodín dozadu zverejnila článok, ktorý odpovedá na kopiace sa otázky používateľov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prvou z nich je, ktoré smartfóny sú alebo budú podporované zo strany spoločnosti Google naďalej. Odpoveďou je, že súčasná legislatíva umožňuje spoločnosti Google aj naďalej podporovať smartfóny, ktoré boli predstavené do 16. mája 2019.

„Zameriavame sa na ochranu bezpečnosti používateľov Google pred miliónmi existujúcich zariadení Huawei po celom svete. Pokračovali sme v spolupráci s Huawei v súlade s vládnymi nariadeniami, aby sme poskytovali aktualizácie zabezpečenia a aktualizácie aplikácií a služieb spoločnosti Google na existujúcich zariadeniach, a budeme v tom pokračovať, pokiaľ to bude povolené. Aby bolo jasné: zákony USA v súčasnosti umožňujú spoločnosti Google pracovať s spoločnosťou Huawei iba na modeloch zariadení, ktoré sú k dispozícii verejnosti 16. mája 2019 alebo skôr.“

Jednou z ďalších otázok, ktorá používateľov trápila je, či modely predstavené po vyššie spomínanom dátume obsahujú základné aplikácie spoločnosti Google. Odpoveďou je, že v týchto zariadeniach nenájdete predinštalované žiadne aplikácie spoločnosti Google.

„Z dôvodu vládnych obmedzení nie sú aplikácie a služby spoločnosti Google k dispozícii pre novo predstavené zariadenia Huawei.

Na ochranu súkromia údajov používateľov, zabezpečenia a zabezpečenia celkového dojmu sú Obchod Google Play, Google Play Protect a základné aplikácie Google (vrátane služieb Gmail, YouTube, Mapy a ďalšie) k dispozícii iba na zariadeniach s certifikáciou Play Protect.“

Z dôvodu absencie certifikácie Play Protect, tak nemôžu byť na smartfónoch spoločnosti Huawei predinštalované tieto služby. Spoločnosť Google ďalej dodáva, že používatelia si ich môžu nahrať do smartfónu manuálne, ale vystavujú sa prípadnému riziku.

„Aplikácie Google nahraté z iných zdrojov navyše nebudú spoľahlivo fungovať, pretože nepovoľujeme spúšťanie týchto služieb na necertifikovaných zariadeniach, môže tak dôjsť k ohrozeniu bezpečnosti. Sprievodné nahrávanie aplikácií z iných zdrojov ako Google, tiež prináša vysoké riziko inštalácie aplikácie, ktorá bola zmenená alebo narušená spôsobmi, ktoré môžu ohroziť bezpečnosť používateľov.“

Mobilné služby Huawei

Je pravdou, že inštalácia aplikácií z obchodov tretích strán je rizikovou, obzvlášť v prípade neznámych obchodov s aplikáciami, ktoré majú zlé renomé. To je aj jeden z dôvodov, prečo spoločnosť Huawei zaviedla Mobilné služby Huawei a začala aktívne podporovať svoj obchod s aplikáciami. Obdobné funkcie, ako Google Play, ponúka totiž aj App Gallery (obchod s aplikáciami App Gallery dokonca stiahnete aj z Google Play). Druhým dychom však treba dodať, že aplikácie ako Chrome, Gmail a podobne, v ňom nenájdete. Preto v prípade inštalácií týchto aplikácií z neznámych zdrojov sa potenciálne vystavujete riziku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close