BezpečnosťNávodySpravodajstvo

Google sleduje každý Váš krok: Pozrite sa, čo sa ukladá na serveri Google a aj na to, ako je možné tieto dáta odstrániť

Google o Vás vie viac ako si myslíte. Sleduje všetko od Vašej polohy, až po aktivity v aplikáciach. Pozrite sa čo všekto o Vás vie.

Ako sa hovorí:  “veľký brat vidí všetko”,  obzvlášť platí na internete. Dnes už paradoxne nie sú hodnotou ani tak peniaze, ako informácie, ktoré odovzdávame jednotlivým prevádzkovateľom služieb. A práve preto sme sa rozhodli Vám priniesť veľký prehľad informácií, ktoré o Vás Google zbiera, ako aj postup, ako ich odstrániť

Ako sa dostať ku histórii aktivít v rámci Google služieb

Pomocou niekoľko krokového návodu nižšie sa dostanete k týmto dátam:

  • História webu a aplikácií
  • Hlasová a zvuková aktivita
  • Informácie o zariadení
  • História polohy
  • História pozerania YouTube
  • História vyhľadávania YouTube

Otvorte si hlavný panel Moja aktivita pomocou stránky myactivity.google.com. Následne sa prihláste prostredníctvom svojho Google účtu.

Moja aktivita na google
Zdroj: Vosveteit.sk

Do pozornosti dávame tlačidlo “Filtrovať podľa dátumu a služby”, ktoré slúži na rýchly prístup k histórii jednotlivých služieb. Po jeho rozkliknutí budete mať na výber z ponuky jednotlivých aplikácií a služieb Google. Stačí si jednoducho navoliť Vami preferovanú službu a zadať časové rozpätie, za ktoré chcete vidieť dáta.

Vráťme sa však k prvému kroku, po zrolovaní úvodnej stránky si môžete pozrieť aktivitu v jednotlivých službách a aplikáciach zoskupenú v sekciách. Odporúčame však, kliknúť v bočnej lište na položku “Iná aktivita v Googli”. V rámci nej je možné selektovať jednotlivé informácie. Dostanete sa tak napríklad k informáciam o prezeraní webstránok, využívaní aplikácií (pozn. redakcie: v niektorých natívnych aplikáciach sa dostanete dokonca k informáciam čo ste v rámci nich robili / vyhľadávali) , k hlasovému vyhľadávaniu, a podobne. Šialené, čo všetko o nás Google ukladá, však?

ina aktivita na google
Zdroj: Vosveteit.sk

Ako obmedziť sledovanie Googleom?

Ak sa pýtate či je to možné, tak odpoveď je áno. V bočnom paneli kliknite na položku “Riadenie aktivity”. V rámci tejto karty môžete udeliť alebo odobrať práva jednotlivým službám.

ako obmedzi sledovanie sluzieb google
Zdroj: Vosveteit.sk

Takto si pozriete históriu Vašej polohy

Ďalšou skvelou (alebo strašidelnou?) vecou je, možnosť prezerania histórie Vašej polohy. Tú si zas môžete pozrieť na stránkach Google Máp  (pozn. redakcie: po kliknutí na odkaz budete presmerovaný na Vašu časovú os). Ako vyzerá časová OS si môžete pozrieť nižšie. Samozrejmosťou je aj pokročilé filtrovanie, ktoré umožňuje monitorovanie pohybu vo vybraných dňoch.

Sledovanie polohy casova os google (1)
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak by ste chceli vypnúť sledovanie Vašej polohy, tak môžete tak spraviť pomocou nastavení. Tie nájdete na tomto odkaze. V prípade ak chcete odstrániť históriu polohy, tak Google umožňuje aj túto možnosť. Google konkrétne píše:

1.Otvorte vo webovom prehliadači  časovú os Máp Google.
2.Klepnite na Odstrániť.
3.Postupujte podľa pokynov na obrazovke.

My sa priznáme, podľa návodu vyššie sa nám podarilo odstrániť len jednotlivé dni, ale nie napríklad celý mesiac. Možno  Vy budete mať viac šťastia. Našťastie táto možnosť je dostupná v rámci stránky Myacativity.google.com. Jej odstránenie je v celku jednoduché. V bočnom paneli kliknitena položku “Odstrániť aktivitu podľa”, otvorí sa Vám okno, ktoré môžete vidieť nižšie. V rámci neho je potrebné zvoliť Vami preferované nastavenia, ako je napríklad čas od kedy chcete vymazať aktivitu, ako z ktorej aplikácie a služby.

odstranenie aktivity a polohy zo sluzieb Google
Zdroj: Vosveteit.sk

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close